Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek ogrzewający cały dom - czy to się sprawdza?

2023-01-29
Kominek ogrzewający cały dom - czy to się sprawdza?

Czy kominek ogrzeje mieszkanie - popularne rozwiązania dla ciepła w domu

Wysokie koszty energii sprawiają, że wiele osób szuka alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania domu z kotłem na paliwa stałe, prąd lub gaz. Okazuje się, że takim źródłem ciepła, pozwalającym na zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego, może stać się kominek.

Czy rzeczywiście ogrzewanie domu kominkiem jest skuteczne, wydajne i energooszczędne? Oczywiście wszystko zależy od wybranego rozwiązania.Dla uzyskania optymalnych rezultatów, najlepiej wykorzystać kominki z zamkniętym paleniskiem, wyposażone w dodatkowe elementy, rozprowadzające ciepło po wszystkich pomieszczeniach. Służy do tego:

  • system Dystrybucji Gorącegopowietrza DGP
  • kominek z płaszczem wodnym

Każda z opcji różni się konstrukcją oraz sposobem działania. Pozwalają jednak dogrzać lub ogrzać różne części domu lub mieszkania.

Ogrzanie domu kominkiem, a ciepłe powietrze we wnętrzach - kiedy sprawdza się system DGP?

Wkład kominkowy uzupełniony o system DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza w domu to rozwiązanie proste i ekonomiczne zarazem. Jego zadaniem jest wspieranie głównej instalacji do ogrzewania w mieszkaniach.

Jak działa system DGP system DGP? Wszystko zaczyna się od tego, że ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który następnie przekazuje ciepło do powietrza w specjalnych przewodach. Stamtąd jest ono rozprowadzane kanałami do wszystkich pomieszczeń, do których wnętrza dostaje się przez specjalne kratki nawiewne.

Taki system z dystrybucją gorącego powietrza pozwala ogrzać większość domowych przestrzeni w budynkach parterowych lub piętrowych. Fenomenalnie sprawdza się na niewielkich powierzchniach w mieszkaniach, domach i domkach letniskowych. Bywa jednak mniej wydajny w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności lub takich, z których (z pomocą kanałów) do innych przestrzeni mogłyby się przedostawać nieprzyjemne zapachy (łazienka, kuchnia, garaż).

Czy kominek ogrzeje dom - wkład kominkowy z płaszczem wodnym a ogrzewanie domu kominkiem

Nieco innym pomysłem na ogrzewanie domu kominkiem jest kominek z płaszczem wodnym otaczającym komorę spalania. Jest on połączone z instalacją centralnego ogrzewania, zasilanym piecem na paliwo stałe, gaz lub prąd.

W przypadku kominka, wyposażonego w wodny wymiennik ciepła, uzyskuje się solidne wsparcie klasycznego ogrzewania. Jak działa takie rozwiązanie? Mocno nagrzany wkład kominkowy ogrzewa wodę w płaszczu otaczającym komorę spalania. Następnie jest ona transportowana systemem rurek do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń i urządzeń grzewczych używanych w ramach instalacji (np. kaloryferów) lub zbiornika buforowego, który pozwala wykorzystać zmagazynowane ciepło nawet po wygaśnięciu kominka. Sprawdza się to zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym z ciepłą wodą.

Ogrzewanie domu z pomocą kominka z płaszczem wodnym to rozwiązanie wydajne i skuteczne, pozwalające na zapewnienie ciepła nawet w większych przestrzeniach. Trzeba tylko wybrać model kominka o odpowiednich parametrach.

Co zrobić, by ogrzać dom kominkiem z płaszczem wodnym lub systemem DGP?

Jak wybrać kominek do ogrzewania całego domu (system DGP lub ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym)? Najpierw warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Trzeba choćby określić, do ogrzewania jakich pomieszczeń ma posłużyć kominek oraz jaki jest ich metraż. Od tego zależy znalezienie produktu o odpowiedniej mocy. Szacuje się, że w dobrze docieplonych domach należy wybrać produkty grzewcze o mocy do 50 W/m2.

Równie ważne jest doprecyzowanie miejsca, gdzie ma się znaleźć kominek, z pomocą którego chce się przeprowadzić ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń. Należy określić, czy istnieje w nim możliwość połączenia urządzenia z centralnym ogrzewaniem lub zbudowania kanałów, którymi będzie dystrybuowane gorące powietrze. Czasami specyfika danego wnętrza i jego ograniczenia techniczne potrafią zaważyć na wyborze konkretnej opcji.

Jak ogrzać dom kominkiem - inwestycja, która się opłaca przy ogrzewaniu domu

Ogrzewanie kominkiem całego domu potrafi stać się naprawdę korzystną i wygodną opcją. Bywa wykorzystywane jako uzupełnienie instalacji grzewczej lub niezależne rozwiązanie. W niewielkich pomieszczeniach niekiedy wystarcza bowiem tylko kominek, by zapewnić optymalny komfort cieplny.

W wielu sytuacjach kominek z zamkniętym wkładem, rozbudowanym o płaszcz wodny lub system DGP pozwala naprawdę ekonomicznie ogrzewać budynek. Niekiedy da się nawet połączyć go z rekuperacją (niezbędne spełnienie pewnych warunków technicznych), by uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, większą wydajność oraz skutecznie obniżyć wysokość domowych rachunków. Ale to już temat na kolejny artykuł.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel