Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasady kominowe

( ilość produktów: 175 )

Nasady kominowe

 

Nasada kominowa jest instalowana na szczycie komina i jej podstawowym zadaniem jest ochrona przewodu kominowego przed zakłóceniem jego działania i zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego, który to w największym stopniu odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komina.

Zadaniem nasady jest stabilizacja i wspomaganie ciągu kominowego w przewodach kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Nasady kominowe mają zabezpieczyć przewód kominowy przed powstawaniem ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się spalin do przewodu, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Nasady chronią również kominy przed wiatrami opadającymi (tzw. fenami), które mogą czasami powodować zanik ciągu i przyduszenie komina.

Nasady pełnią również funkcję ochronną komina przed wpływem warunków atmosferycznych i przed osadzaniem się ptaków.

Nasady wykonane są najczęściej z odpornej na wysoką temperaturę stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej chromoniklowej.​​​​

Nasady kominowe dzielimy ze względu na: zasadę działania, przeznaczenie i wydajność.

Tworzą je następujące grupy:

  • nasady kominowe obrotowe
  • nasady kominowe hybrydowe

  • nasady kominowe samonastawne

  • nasady kominowe mechaniczne

  • nasady kominowe stałe

 

Nasady kominowe obrotowe


Nasady obrotowe to urządzenia, które dynamicznie wykorzystują siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Nasada obrotowa wprawiona w ruch wytwarza w przewodzie kominowym podciśnienie zależne proporcjonalnie do siły wiatru, które zwiększa i stabilizuje ciąg oraz zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego.

Nasady te są bardzo wydajne, jednak ich działanie uzależnione jest głównie od wiatru - jeśli wiatru nie ma, to nasada nie wytwarza żadnego dodatkowego podciśnienia.

Nasady obrotowe stosuje się głównie na zakończeniu przewodów wentylacyjnych.

Do nasad tych zaliczamy nasady typu Turbowent i Turbowent Tulipan.

Nasady kominowe hybrydowe

Hybrydowa nasada kominowa TURBOWENT jest urządzeniem, które wykorzystujące siłę wiatru do zwiększenia ciągu kominowego i dodatkowo posiada bezszczotkowy silnik elektryczny małej mocy do jego skutecznej stabilizacji.

Turbina nasady zawsze obraca się w jedną i tę samą stronę niezależnie od kierunku, rodzaju i siły wiatru.

W przypadku gdy wiatr nie jest odpowiednio silny, by uzyskać prędkość obrotową zadaną w sterowniku, uruchamiany zostaje silnik elektryczny.

Z kolei wtedy, kiedy wiatr jest zbyt mocny, silnik elektryczny ogranicza prędkość obracania się nasady.

Nasada przeznaczona do montażu na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej, szczególnie w budownictwie jedno i wielorodzinnym.

Do nasad hybrydowych zaliczamy nasady typu Turbowent i Turbowent Tulipan.

 

Nasady kominowe samonastawne

 

Samonastawne nasady kominowe to urządzenia, które dynamicznie wykorzystują siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Ich unikalna budowa sprawia, że zawsze ustawiają się w kierunku wiejącego wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg w kominie.

Niektóre wersje tych nasad, dzięki swojej budowie oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów, mogą być wykorzystywane do wspomagania odprowadzania spalin z przewodów kominowych dymowych i spalinowych.

Samonastawne nasady kominowe to nasady typu Rotowent.

Jako zakończenie przewodów kominowych dymowych i spalinowych stosuje się nasady Rotowent Dragon i Rotowent Swift.

 

Nasady kominowe mechaniczne

 

Mechaniczna nasada kominowa (generator ciągu kominowego) to w sporym uproszczeniu wentylator, który jest zamontowany na szczycie komina i sterowany jest za pomocą elektronicznego sterownika. Wirnik, który znajduje się wewnątrz wyciągu, zasysa spaliny przez otwór znajdujący się w podstawie, a następnie wyrzuca je pionowo (w niektórych konstrukcjach -poziomo).

Generator ciągu wytwarza w przewodzie kominowym podciśnienie dzięki wykorzystaniu zjawiska injekcji. Iniekcja polega na tym, że wytwarza się podciśnienie w głównym przewodzie kominowym poprzez wytworzenie strumienia powietrza w przewodzie pobocznym. Strumień powietrza wytwarza znajdujący się poza obrębem przewodu kominowego wentylator. Taki sposób działania nie blokuje przewodu kominowego i zapewnia urządzeniu odporność na wysokie temperatury. 

Nasady te potrafią w większości przypadków zagwarantować odpowiedni ciąg w przewodzie kominowym niezależnie od przyczyny jego zakłócenia. 
Nasada mechaniczna zapobiega też spływaniu skroplin do wnętrza komina oraz zmniejsza ilość zbierających się w przewodzie kominowym zanieczyszczeń.

 

Nasady kominowe stałe


Stałe nasady kominowe są urządzeniami, które wykorzystują energię kinetyczną wiatru do wspomagania ciągu kominowego.

Stałe nasady kominowe to urządzenia wykorzystujące energię kinetyczną wiatru do wspomagania ciągu kominowego. 
Wytwarzają korzystny układ ciśnień, który sprzyja ruchowi powietrza w przewodzie kominowym. 
Nasady stałe montuje się go na wylotach przewodów kominowych o działaniu grawitacyjnym: wentylacyjnych i spalinowych (urządzenia gazowe-spaliny suche).

Do nasad stałych zaliczmy:

  • wywietrzaki CAGI
  • wywietrzaki H
  • daszki kominowe
  • przedłużenia kominowe
  • podstawy i zabudowy kominowe
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i profesjonalna obsługa
2024-01-02
Super sprzedawca
pixel