Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hybrydowe Nasady Kominowe

( ilość produktów: 8 )

Hybrydowe nasady kominowe - czym są, jak działają i dlaczego warto z nich korzystać? 

Czym są nasady kominowe hybrydowe? Hybrydowe nasady kominowe to nowoczesne urządzenia, które wspomagają naturalną wentylację grawitacyjną w budynkach. Nasada hybrydowa turbowent bywa zatem niezmiernie przydatna jako praktyczny element instalacji kominowej do wspomagania ciągu kominowego.

Szeroki wybór nasad kominowych hybrydowych można znaleźć na naszej stronie internetowej Trend Kominki. 

Nasada kominowa turbowent hybrydowa - jak działa i gdzie bywa montowana? 

Kiedy przydaje się obrotowa nasada kominowa turbowent? Idealnie sprawdza się, kiedy brak jest ustabilizowanego ciągu kominowego lub jest on zbyt mały, co wiąże się niekiedy z usytuowaniem przy niekorzystnej konfiguracji terenu bądź gdy występują zawirowania powietrza. Nasada kominowa hybrydowa jest urządzeniem dynamicznie wykorzystującym siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego.

Nasady bywają montowane na wylotach przewodów wentylacyjnych – w górnych fragmentach kominów. Działają pod wpływem wiatru. W przypadku gdy jego siła jest zbyt słaba, by uzyskać prędkość obrotową ustawioną na sterowniku, silnik elektryczny dopędza nasadę (silnik bezszczotkowy małej mocy). Jeśli natomiast wiatr jest zbyt mocny, silnik ogranicza prędkość obrotową.

Rozwiązanie hybrydowe ma zatem na celu wspieranie wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, poprzez wzrost natężenia przepływu powietrza przez instalację, co pozwala wytworzyć podciśnienie w przewodzie i skutecznie wesprzeć ciąg kominowy. 

Zasada działania nasad hybrydowych (turbowent hybrydowy) 

Nasady hybrydowe, w razie występowania wystarczającej siły wiatru, działają jak zwykłe obrotowe nasady kominowe (zwykła nasada wiatrowa), czyli w sposób grawitacyjny.

Ruchome elementy nasady poruszają się wtedy pod wpływem wiatru lub strumienia powietrza, co powoduje wytworzenie się podciśnienia, a tym samym wzrost natężenia powietrza przepływającego przez przewód kominowy. W tej sytuacji pobór energii elektrycznej jest minimalny.

Do regulacji prędkości obrotowej nasady służą regulatory i sterowniki.

Jeśli wiatr jest słaby i nie pozwala, na osiągniecie ustawionej na regulatorze prędkości, wtedy bezszczotkowy silnik elektryczny automatycznie dopędza nasadę do odpowiedniej prędkości obrotowej. W takiej sytuacji wzrasta nam pobór energii elektrycznej.

Hybrydowe nasady kominowe łączą więc funkcje wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej.

Jeśli natomiast wiatr wieje ze zbyt dużą siłą, wtedy napęd silnikowy ogranicza prędkość obrotową, co skutkuje wyhamowaniem nasady i zapobiega zbyt intensywnej wymianie powietrza.

Turbina nasady hybrydowej zawsze obraca się w tę samą stronę – niezależnie od tego, z jakiego kierunku wieje wiatr, jaka jest jego siła czy rodzaj.

Podciśnienie powstaje w króćcu dolotowym nasady, co umożliwia zwiększenie przepływu powietrza w przewodach wentylacyjnych. 

Cel stosowania hybrydowych nasad kominowych 

Głównym celem stosowania hybrydowych nasad kominowych jest wspomaganie ciągu kominowego.

Dzięki tego typu nasadom dochodzi do usprawnienia wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przewodów kominowych przed zakłóconym działaniem, w tym powstawaniem niebezpiecznego ciągu wstecznego

Nasady hybrydowe - korzyści, jakie niesie stosowanie nasad hybrydowych 

Dobrej jakości nasada hybrydowa (turbowent) służy do skutecznej stabilizacji ciągu. Wyróżnia się wieloma zaletami, które wpływają na jakość korzystania z urządzeń grzewczych oraz na bezpieczeństwo użytkowników. Do największych korzyści zalicza się:

  • poprawa ciągu kominowego (niezależnie od kierunku wiatru),

  • zwiększenie bezpieczeństwa dla mieszkańców,

  • odpowiednia wentylacja przez cały rok – bez względu na warunki pogodowe,

  • niewielki poziom zużycia energii – w efekcie niższe rachunki za prąd,

  • cicha praca urządzenia,

  • duża wydajność wentylatora w nasadzie kominowej,

  • możliwość montażu w istniejącym budynku – bez konieczności przebijania ścian i stropów.

  • łatwa konserwacja,

  • wysoka trwałość,

  • sprawne działanie zwłaszcza na terenach, gdzie występują częste i silne wiatry.

Jeśli potrzebujesz najwyższej jakości elementów do budowy systemów wentylacji hybrydowej, zachęcamy do poznania naszej oferty.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-31
Bardzo duży wybór materiałów...POLECAM
2022-09-20
Wszystko ok, bardzo szybka przesyłka.
pixel