Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać wkład kominkowy do swojego lokum

2021-12-16
Jak wybrać wkład kominkowy do swojego lokum

Jak wybrać wkład kominkowy do swojego domu?

Posiadanie kominka w domu to marzenie bardzo wielu osób. Widok płomieni tańczących za przejrzystą szybą, emanujące od nich światło i ciepło stanowią symbol domowego ogniska, więzi pomiędzy domownikami oraz łączącego się z tym poczucia bezpieczeństwa. Ogień płonący na kominku pomaga zrelaksować się po męczącym dniu, zaś wykonana ze smakiem zabudowa kominkowa stanowi niezaprzeczalną ozdobę salonu. Pamiętajmy jednak, że poza powyższymi walorami kominek w domu posiada również swój bardzo praktyczny wymiar: stanowi dodatkowe źródło ciepła. Z tego powodu warto gruntownie zastanowić się nad wyborem właściwego dla nas wkładu kominkowego, tak żeby jak najlepiej odpowiadał on naszym indywidualnym potrzebom
i preferencjom.
.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego?

Duża ilość różnych wkładów kominkowych dostępnych na rynku może stać się przyczyną trudności w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego dla nas wkładu kominkowego. Dlatego parametrem, na który w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę jest moc grzewcza kominka. Moc grzewcza wyrażona w watach określa zdolność wkładu kominkowego do wypromieniowania ciepła. Optymalny dobór mocy grzewczej kominka będzie zależał zatem od wielkości pomieszczenia przeznaczonego do ogrzania, od umiejscowienia kominka w domu a także od jakości izolacji cieplnej w pomieszczeniach.

Zazwyczaj specjaliści przestrzegają przed wyborem wkładu kominkowego o zbyt wysokiej mocy grzewczej. Jest to spowodowane faktem, że obecnie znakomita większość naszych domów posiada swoje główne źródło ogrzewania, a kominek stanowi do niego dodatek. Dlatego dobierając wkład kominkowy o znacznej mocy możemy niechcący doprowadzić do przegrzania naszego salonu, co zamiast poprawić, obniży nasz komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Uwaga ta dotyczy w szczególności tradycyjnych kominków konwekcyjnych, które nagrzewają się dość szybko i oddają ciepło do powietrza opływającego wkład kominkowy. W przypadku kominków z płaszczem wodnym oraz tzw. ciepłych kominków, czyli kominków akumulacyjnych gromadzących energię cieplną, kwestia przegrzania prawdopodobnie nie będzie stanowiła żadnego problemu.

Jakie funkcje ma spełniać kominek w naszym domu?

Wkład kominkowy powinniśmy dobrać także pod kątem konkretnych funkcji, jakie ma spełniać kominek w naszym domu. Pytanie o funkcje kominka jest związane z trybem życia domowników oraz z budżetem, jaki przeznaczamy na ogrzewanie. Czy zależy nam w głównej mierze na funkcji dekoracyjnej i estetycznej kominka? Czy ogień w nim będzie płonął jedynie od czasu do czasu, czy bardzo często? Jaki udział powinno stanowić ciepło z kominka w ogrzewaniu naszego domu?

W zależności od odpowiedzi na powyższe pytania powinniśmy wybrać inny rodzaj wkładu kominkowego. Obok tradycyjnych wkładów kominkowych konwekcyjnych producenci oferują nam wkłady gazowe i elektryczne które nie wymagają komina, wkłady akumulacyjne a także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które po podłączeniu do instalacji centralnego ogrzewania mogą stanowić źródło ciepła do podgrzewania wody, do ogrzewania podłogowego i wielu innych celów. Scharakteryzujmy zatem krótko różne dostępne na rynku warianty urządzeń grzewczych, jakimi są wkłady kominkowe.

Rodzaje wkładów kominkowych: wkłady kominkowe konwekcyjne

Kominki opalane drewnem zasadniczo dzielą się na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią kominki powietrzne, zwane również konwekcyjnymi, a drugą kominki z płaszczem wodnym. W tradycyjnych kominkach konwekcyjnych energia cieplna ze spalanego drewna ogrzewa powietrze opływające wkład kominkowy. Powierzchnia wkładu kominkowego powietrznego w dość krótkim czasie osiąga temperatury rzędu kilkuset stopni, dlatego izolacja i bezpieczna zabudowa kominka konwekcyjnego jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa jego użytkowania.

Dzięki szybkiej reakcji na rozpalenie ognia w postaci uzyskania pełnej mocy grzewczej, wkłady kominkowe powietrzne idealnie nadają się do sporadycznego dogrzewania salonu w krótkim przedziale czasu. Należy zwrócić jednak uwagę, że szybkie osiąganie pełnej mocy grzewczej przy jednoczesnym oddawaniu ciepła bezpośrednio w powietrze może stanowić przyczynę znacznej różnicy temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. W celu zniwelowania tych różnic i osiągnięcia bardziej równomiernego rozkładu temperatur w naszym domu, razem z wkładem kominkowym powietrznym należy zamontować system mechanicznego nawiewu powietrza.

Wkłady kominkowe powietrzne rozgrzewają się szybko, ale i równie szybko stygną. Rozwiązaniem pozwalającym podtrzymać ciepło uzyskane ze spalania drewna przez dłuższy czas są montowane dodatkowo akumulatory cieplne. Ponadto obecnie wiele wkładów kominkowych konwekcyjnych zaopatrywanych jest dodatkowo w płyty szamotowe, które nawet po wygaśnięciu ognia jeszcze długo emitują ciepło. Szamot to ogniotrwały materiał o znikomej rozszerzalności cieplnej, który uzyskuje się w wyniku połączenia masy szamotowej z plastyczną gliną. Fizyczne właściwości szamotu oraz jego ogromna trwałość czynią z niego materiał wybierany nie tylko do budowy kominków, lecz również do budowy pieców kaflowych i chlebowych.

Rodzaje wkładów kominkowych: wkłady kominkowe z płaszczem wodnym

Zaraz po wkładach kominkowych powietrznych największą popularnością wśród kupujących cieszą się wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Różnice w procesie ogrzewania pomieszczeń przez kominek konwekcyjny i kominek z płaszczem wodnym są zasadnicze. Jak sama nazwa wskazuje, w kominku powietrznym ogrzewane jest powietrze, w kominku z płaszczem wodnym: woda. Podczas gdy w pierwszym przypadku urządzenie nadaje się świetnie do okazjonalnego dogrzewania salonu w krótkim czasie, w przypadku kominków z płaszczem wodnym mamy do czynienia ze stopniowym i długofalowym gromadzeniem oraz oddawaniem ciepła, które dzięki połączeniu z instalacją wodną może być równomiernie przenoszone do wielu pomieszczeń.

Należy zwrócić uwagę, że do zasilania sterownika i pomp w przypadku kominka z płaszczem wodnym niezbędna jest energia elektryczna. Mimo to jeżeli chcemy korzystać z naszego kominka bardzo regularnie to wkład kominkowy z płaszczem wodnym będzie dobrym rozwiązaniem. Koszty jego zakupu i instalacji zwrócą się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie naszego domu. Unikniemy również zarówno okresowego wyziębiania, jak i możliwego przegrzewania niektórych pomieszczeń.

Wkłady kominkowe gazowe: funkcjonalność i estetyka

Kominek gazowy - foto

 

W odróżnieniu od wkładów kominkowych powietrznych i wodnych opalanych drewnem, wkład kominkowy gazowy nie wymaga istnienia wolnego komina. Dzięki temu, że paliwem jest tutaj gaz, zaś kominek posiada szczelną, zamkniętą komorę spalania, istnieje możliwość jego zainstalowania właściwie w dowolnym miejscu w domu. Kominki gazowe zyskują zwolenników dzięki prostocie montażu, wygodzie użytkowania oraz dzięki swojej wyjątkowej estetyce.

Dostępne komponenty dekoracyjne, takie jak ognioodporne polana ceramiczne, sztuczny żar oraz możliwość błyskawicznej regulacji płomienia za pomocą pilota sprawiają, iż uzyskany w kominku gazowym efekt wizualny do złudzenia przypomina dzieło natury. W trosce o tę ostatnią warto zauważyć, że gaz stanowi jedno z najczystszych źródeł energii cieplnej. Kolejną zaletą kominka gazowego jest fakt, iż nie wymaga on czyszczenia paleniska z popiołu ani wydzielenia w pomieszczeniu miejsca na składowanie drewna.

Czytaj również: Kominek powietrzny czy wodny – kiedy i co wybrać?

 

Biokominki, czyli kominki na biopaliwo

Biokominki, zwane również eko kominkami to urządzenia grzewcze, w których opałem jest biopaliwo na bazie etanolu. Podobnie jak w przypadku wkładów kominkowych gazowych, kominek zasilany biopaliwem może zostać zainstalowany w dowolnym pomieszczeniu, gdyż nie istnieje koniczność odprowadzania z niego spalin. Dzięki temu, że w procesie spalania biopaliwa nie powstają zanieczyszczenia w postaci dymu, popiołu i sadzy biokominek jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem.

Istnieje wiele różnych modeli biokominków, w tym modele wiszące, narożne i wolnostojące. Ta różnorodność dostępnych wariantów pozwala dobrać biokominek w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadał naszym gustom i spełniał swoją główną funkcję, którą jest rola dekoracyjna. Ponadto biokominek dobrze nadaje się do okresowego dogrzewania pomieszczeń. Po zapaleniu ognia szybko osiąga on swoją pełną moc grzewczą.

Kominki elektryczne: klimatyczna ozdoba wnętrza

Kominki elektryczne stanowią alternatywę wszędzie tam, gdzie z różnych przyczyn nie ma możliwości montażu wkładów kominkowych opalanych drewnem lub gazem. Stanowią one przede wszystkim ozdobę wnętrza, któremu dodają uroku i sielskości. Efekt płomienia w kominkach elektrycznych opiera się na technologii LED, dzięki czemu w celu uzyskania wyłącznie efektów wizualnych kominek elektryczny nie pobiera dużo energii. Kominki elektryczne mogą służyć również do okazjonalnego dogrzewania pomieszczeń.

Piecyki wolnostojące na drewno, węgiel lub pellet

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego dla nas wkładu kominkowego warto rozważyć również alternatywę, jaką stanowią piecyki wolnostojące. Te urządzenia grzewcze wykonane ze stali lub z żeliwa zaopatrzone są we wspomniane już cegły szamotowe, które akumulują i długo wypromieniowują ciepło. Piecyki wolnostojące w zależności od modelu mogą być zasilane różnego rodzaju paliwem stałym, takim jak drewno, węgiel oraz pellet. Ich zakup oraz montaż wymagają zazwyczaj mniejszych nakładów finansowych niż w przypadku tradycyjnego kominka z zabudową. Ponadto ich demontaż również nie nastręcza problemów ani nie wymusza nadmiernej ingerencji w wystrój pomieszczenia w postaci gruntownego remontu.

Jak wybrać wkład kominkowy do swojego lokum: podsumowanie

Wybór najlepszego dla nas wkładu kominkowego zazwyczaj nie jest od razu oczywisty, dlatego przed jego dokonaniem warto rozważyć różne dostępne na rynku możliwości. Nowoczesny wkład kominkowy spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną dodając wyjątkowego uroku wnętrzu, lecz stanowi wydajne urządzenie grzewcze, które powinno odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom. Zakup i montaż odpowiedniego wkładu kominkowego może nie tylko ożywić i rozświetlić nasz salon, lecz również pomóc nam zoptymalizować nasze wydatki na ogrzewanie.

 

Zdjęcia:
Foto-1 - by Hans Isaacson Unsplash
Foto-2 - by Andrea Davis Unsplash

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i profesjonalna obsługa
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
pixel