Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek powietrzny czy wodny – kiedy i co wybrać?

2022-07-15
Kominek powietrzny czy wodny – kiedy i co wybrać?

Jaki kominek wybrać? Powietrzny czy z płaszczem wodnym? Kiedy postawić na kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza? A w jakiej sytuacji płaszcz wodny jest lepszym rozwiązaniem? To najczęstsze dylematy, z jakimi mierzymy się przed decyzją o montażu kominka w salonie. Jakimi kryteriami warto się kierować przy ostatecznym wyborze?

Odpowiedź na pytanie zadane w tytule nie jest proste. Aby podjąć właściwą decyzję, musimy uwzględnić co najmniej kilka wskaźników. Wiele zależy od metrażu i konstrukcji domu, a także indywidualnych potrzeb domowników, stylu życia i oczywiście naszych możliwości finansowych. Z tego powodu, zanim dokonamy ostatecznego wyboru, musimy gruntownie przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw, a także dokonać niezbędnych kalkulacji. Ewentualna wymiana kominka to duży problem oraz wysokie koszty.

Jak działa kominek powietrzny?

Zasada działania kominka powietrznego jest dość prosta. To zamknięte palenisko, które oddaje ciepło w sposób konwekcyjny. Co to oznacza? W wyniku spalania drewna we wkładzie kominkowym powstaje wysoka temperatura, która nagrzewa szybę i front wkładu. Przez nagrzane powierzchnie ciepło oddawane jest do pomieszczenia. Powietrze wydostające się z kominka powietrznego rozprowadzane jest za sprawą siły grawitacji lub przy wykorzystaniu specjalnego systemu nadmuchowego DGP (dystrybucja gorącego powietrza).

Kominek powietrzny bez DGP w naturalny sposób może ogrzać pomieszczenia do wysokości około 3 metrów. W sytuacji, gdy konieczne jest ogrzewanie pomieszczenia większego, musimy zastosować specjalny wentylator.

DGP to sieć izolowanych i zabezpieczonych rur, które instalujemy we wszystkich pomieszczeniach wymagających ogrzania. Aby uniknąć dużych strat ciepła, nie powinniśmy nadmiernie rozbudowywać systemu DGP. Najlepsze rezultaty osiągniemy, gdy systemem dystrybucji gorącego powietrza będzie rozprowadzał ciepło do maksymalnie 2-3 pomieszczeń. Wszystkie elementy systemu dystrybucji gorącego powietrza (przewody, kratki, anemostaty) powinny być wykonane z metalu, który dobrze znosi działanie wysokich temperatur.

Warto wiedzieć, że kominek powietrzny wg aktualnych przepisów nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Może natomiast być wykorzystywany jako ogrzewanie wspomagające np. przy ogrzewaniu gazowym.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym, podobnie jak kominek powietrzny, oddaje ciepło pomieszczenia poprzez szybę i obudowę. Główna różnica polega na tym, że specjalny wkład z wymiennikami cieplnymi umożliwia podgrzewanie wody. Kominek z płaszczem wodnym jest podłączony do sieci centralnego ogrzewania w domu, co pozwala na lepsze rozprowadzanie ciepła i regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą kaloryferów i ogrzewania podłogowego. W ten sposób możemy ogrzać nawet trudno dostępne miejsca w pomieszczeniu, a sam kominek może zastąpić centralne ogrzewanie. Kominki z płaszczem wodnym mogą być stosowane jako podstawowe, ale nie jedyne źródło ciepła w domu.
Kominek z płaszczem wodnym czy powietrzny? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

Każdy wariant ma swoje wady i zalety. Z tego względu przed ostatecznym wyborem warto przygotować indywidualną analizę zysków i strat. Decyzja o tym, jaki typ kominka powinniśmy zainstalować w domu, w dużej mierze zależy od tego, jaki jest cel budowy kominka. Czy planujemy w domu instalację gazową, a kominek ma być tylko dodatkowym źródłem ciepła? A może chcemy by był alternatywą dla instalacji grzewczej, która zapewni stabilne źródło ciepła w przypadku awarii?

Kiedy wybrać kominek powietrzny?

Kominek powietrzny z grawitacyjnym DGP warto zastosować wówczas gdy:

 • Kominek ma pełnić w salonie głównie funkcję estetyczną. Potrzebny nam jest w sytuacjach, gdy np. musimy ogrzać pomieszczenie, bez włączenia pieca gazowego (np. w chłodniejsze wiosenne dni czy letnie wieczory)
 • Planujemy korzystać z kominka sporadycznie i rekreacyjnie (np. aby w salonie wprowadzić przytulną atmosferę)
 • Gdy chcemy podnieść temperaturę w maksymalnie 2-3 pomieszczeniach, które są położone blisko kominka.
 • Potrzebujemy tzw. ogrzewania rezerwowego, które możemy włączyć w momencie awarii C.O. i sieci elektrycznej.

Kominek z nadmuchem DGP wybieramy wówczas, gdy:

 • Do ogrzania potrzebujemy więcej niż 2-3 pomieszczenia, ponieważ instalacja pozwala na rozprowadzenie powietrza na dalsze odległości.
 • Gdy potrzebujemy ogrzewania wspomagającego podczas dużych mrozów (np. do instalacji z pompami ciepła powietrze/woda, których moc wówczas spada)

Zalety:

 • Łatwiejsza i tańsza opcja w instalacji i eksploatacji.
 • Nie wymaga podłączenia instalacji C.O.
 • Można w nim palić także poza sezonem grzewczym.

Wady:

 • W przypadku DGP grawitacyjnym wadą jest nierównomierne rozprowadzenie ciepła po budynku.
 • Kominek powietrzny (bez akumulatorów gromadzących ciepło) szybko stygnie.
 • W pomieszczeniach ogrzewanych przez nadmuch z kominka trudno regulować temperaturę.

Kiedy kominek z płaszczem wodnym będzie najlepszym wyborem?

Opcję instalacji kominka z płaszczem wodnym należy wybrać gdy:

 • Kominek ma nie tylko pełnić funkcje estetyczne, ale również stanowić alternatywę do ogrzewania za pomocą gazu prądu czy oleju opałowego.
 • Planujemy stosować kominek regularnie i intensywnie.
 • W naszym domu jest dużo pomieszczeń, które wymagają ogrzewania.
 • Zależy nam na tym, aby można było precyzyjnie kierować i sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu.

Zalety:

 • Pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania w domu (drewno nadal jest tańsze niż pozostałe "paliwa").
 • Kominek z płaszczem wodnym pozwala ogrzewać pomieszczenia, a także ciepłą wodę do kąpieli.
 • Regulatory umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury w każdym pomieszczeniu.
 • Kominek z płaszczem wodnym utrzymuje temperaturę znacznie dłużej po zgaśnięciu ogniska niż kominek powietrzny.

Wady:

 • Wkład z płaszczem wodnym jest nieco droższy. To kosztowna instalacja, która wymaga zatrudnienia hydraulika i/lub specjalisty od C.O.
 • Wymaga regularnego i częstego dokładania opału.
 • Wymaga regularnego opróżniania popiołu i czyszczenia wkładu kominka.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
2022-09-20
Polecam
pixel