Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

2023-03-04
Kominek z płaszczem wodnym - czy warto?

Kominek z płaszczem wodnym - jak działa takie urządzenie?


 

Kominek z płaszczem wodnym staje się obecnie niezmiernie popularnym rozwiązaniem, które nie tylko zastępuje tradycyjne rozwiązania, ale też kominki z systemem DGP, rozprowadzającym ciepłe powietrze w różnych częściach domu.

Jak działa kominek wyposażony w płaszcz wodny w układzie zamkniętym? Od tradycyjnej konstrukcji różni się tym, że posiada podwójne ściany, pomiędzy którymi przepływa woda. Gdy w kominku trzaska ogień i podnosi się temperatura, dochodzi do podgrzania wody, następnie transportowanej na zewnątrz. Wkład kominkowy z płaszczem jest bowiem podłączony do instalacji grzewczej w domu. Oznacza to, że może zapewnić ciepło nie tylko w pomieszczeniu kominkowym, ale też w innych częściach budynku.


 

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym - czy może być jedynym źródłem ciepła dla domu?


 

Jeśli pragniemy zainstalować kominek z płaszczem wodnym w swoim domu, trzeba zastanowić się nad tym, do czego ma być on wykorzystywany. Czy ma służyć tylko jako okazjonalne wsparcie dla ogrzewania, czy też zamierzamy używać go przez większość roku.

Najczęściej kominek z płaszczem wodnym staje się wsparciem dla podstawowego systemu grzewczego, pozwalającym na zmniejszenie obciążenia dla centralnego kotła, a to przynosi większą wydajność systemu oraz oczywiście niższe rachunki za ogrzewanie, zwłaszcza w przypadku rozwiązań gazowych.

Czy ogrzewanie za pomocą kominka z płaszczem wodnym może być używanego jako jedyne źródło ciepła dla domu? Wszystko zależy oczywiście od kubatury ogrzewanych wnętrz, termoizolacji, mocy urządzenia oraz jakości całej instalacji doprowadzającej ciepłą wodę z kominka do systemu grzewczego. Samodzielnie wystarcza do ogrzania przestrzeni, w których poza głównym sezonem chce się utrzymać optymalne warunki cieplne. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami panującymi w naszym kraju w systemach, gdzie z instalacją centralnego ogrzewania jest np. połączony kominek z płaszczem wodnym, musi również występować drugie źródło ciepła.


 

Rozwiązania z płaszczem wodnym - kominek i jego zalety


 

Zalety kominka z płaszczem wodnym coraz częściej sprawiają, że wiele osób wybiera właśnie taką konstrukcję jako przydatne i piękne zarazem źródło ciepła do swoich domów.

Dlaczego warto się na nie zdecydować? Ciepło wytwarzane przez kominek wodny z płaszczem wodnym może być przekazywane do instalacji grzewczej zasilanej normalnie z kotła, kolektorów słonecznych lub rozwiązań z pompą ciepła. Ogrzewana w nim woda jest w stanie zasilać grzejniki konwektorowe. Współpracuje też z instalacją ogrzewania podłogowego lub instalacją ogrzewania ściennego. Istnieje możliwość wykorzystania kominka w systemie jednorodnym bądź połączenia dwóch modeli (ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe). Kominek najczęściej stosuje się jako ogrzewanie wspierające, podczas wielkich mrozów, bądź samodzielne na przykład w czasie sezonów przejściowych.

Oprócz tego kominek z płaszczem wodnym może służyć do podgrzewania wody użytkowej, wykorzystywanej w kuchniach lub łazienkach. Uzyskuje się ją dzięki wprowadzeniu kominka w systemie przepływowym albo rozwiązania z dodatkowym zbiornikiem, w którym gromadzi się ogrzaną wodę.

Kominki z płaszczem wodnym wyróżniają się olbrzymią sprawnością, niejednokrotnie znacznie większą niż kominek tradycyjny. Pozwalają bowiem na optymalne wykorzystanie ciepła wytwarzanego w czasie spalania drewna (odbiór ciepła z paleniska i rozgrzanych spalin).

Regularne wykorzystywanie ciepła z kominka w sezonie grzewczym bądź jesienią i wiosną to skuteczny sposób na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji działających w oparciu o droższe paliwa, np. gaz. Okazuje się, że koszty ogrzewania potrafią być niższe nawet o 40%.

W końcu warto wspomnieć o walorach estetycznych. Obudowa kominka z płaszczem wodnym może być wykonana z rozmaitych materiałów, w tym efektownych płyt kamiennych lub metalowych, by idealnie wpisywał się w każdą modną aranżację wnętrza.


 

Sposoby ogrzewania domu kominkiem — czy zawsze jest to korzystne (wady kominka z płaszczem wodnym)?


 

Czy postawienie na kominek z płaszczem wodnym wiąże się z jakimiś mankamentami? W wielu przypadkach niedogodnością mogą być kwestie finansowe. Urządzenia tego typu bywają kosztowne oraz wymagają dodatkowych akcesoriów i sprzętów. Niejednokrotnie instalacja kominka wiąże się z koniecznością przeprowadzenia większych prac adaptacyjnych i remontu, a sam montaż sprawia więcej trudności niż przy klasycznych kominkach. Dla prawidłowego działania i bezpieczeństwa użytkowników kominek z płaszczem wodnym wymaga też regularnego serwisowania oraz dbania o zapewnienie wystarczającej ilości dobrej jakości materiału opałowego, co generuje dodatkowe koszty, a niekiedy może być kłopotliwe.

Kominek z płaszczem wodnym wymaga zainstalowania różnych elementów, w tym zwłaszcza sterowników, przepustnicy powietrza i pompy obiegowej, które zapewniają wydajność pracy systemu oraz pozwalają spełnić najwyższe normy bezpieczeństwa. Niezbędny jest też wymiennik ciepła, za pomocą którego łączy się kominek z grzejnikami. Niektóre zestawy posiadają wszystkie wymienione urządzenia, w innych ich brakuje i wówczas trzeba nastawić się na dodatkowe koszty.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są wykonane z blachy kotłowej. Oznacza to, iż do ograniczenia strat ciepła, wykraplania się pary wodnej wewnątrz urządzenia oraz zmniejszenia niepotrzebnego nagrzewania się obudowy, należy wykonać właściwą izolację termiczną.

W większości przypadków jednak kominki z płaszczem wodnym okazują się dobrą inwestycją na przyszłość, która obniża koszty eksploatacyjne systemu grzewczego, a przy tym buduje niepowtarzalny klimat w domowych wnętrzach.


 

Kominek z płaszczem wodnym — czy warto wybrać je zamiast kominków tradycyjnych?


 

Kominek z płaszczem wodnym, ze ściankami, pomiędzy którymi przepływa woda zasilająca domowe ogrzewanie, to rozwiązanie niezmiernie praktyczne dla każdego domu. Nie dość, że wyróżnia się ciekawą estetyką i tworzy nastrojowy klimat w pomieszczeniu kominkowym, to jeszcze zapewnia przyjemne ciepło w innych częściach domu, a także stanowi sposób na pozyskanie ciepłej wody użytkowej.

Choć instalacja takiego produktu wiąże się z kosztami, to jednak jest to wygodny sposób na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, bez względu na porę roku. Warto zatem pomyśleć o płaszczu wodnym jako alternatywie dla klasycznych rozwiązań, która poprawi funkcjonalność i estetykę każdego wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Ok
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
pixel