Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Miejsce do grillowania w ogrodzie - jak je urządzić?

2023-03-30
Miejsce do grillowania w ogrodzie - jak je urządzić?

Grill w ogródku w bloku - czy można grillować na balkonie?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii grillowania w ogrodzie w pobliżu własnego domu, na początku zastanówmy się, czy na kącik grillowy można sobie pozwolić w bloku - na balkonie lub w małym ogródku. Również przecież osoby mieszkające w miastach często chcą w przyjemnej atmosferze odpocząć na świeżym powietrzu w upalne dni.

Możliwość grillowania (lub jej brak) w budynkach wielorodzinnych wiąże się z różnymi przepisami, pochodzącymi z różnych aktów prawnych, w tym:

  • Kodeksu cywilnego (artykuł 144 m.in. o zakazie immisji),

  • Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (zakaz rozpalania ognia w miejscu, gdzie mogłoby to grozić zapaleniem materiałów palnych lub sąsiadujących obiektów).

Dodatkowo należy pamiętać, iż każda Wspólnota lub Spółdzielnia Mieszkaniowa określa własne przepisy, zebrane w stosowny regulamin. W niektórych przypadkach całkowicie zakazują one grillowania na balkonach w przyblokowych ogródkach. Zanim zatem rozpalimy grilla, warto dokładnie sprawdzić stosowne zapisy, by niepotrzebnie nie narazić się na mandat.

Zasady grillowania w bloku - o czym pamiętać?

Jeśli przepisy nie stanowią inaczej, grillowanie na balkonach jest możliwe. Wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania pewnych zasad.

Skoro na balkonach ze względów bezpieczeństwa nie można stosować grilla węglowego lub na brykiety, pozostaje wykorzystanie urządzeń elektrycznych o niewielkich rozmiarach, które łatwo ustawić w odpowiednim miejscu - w oddaleniu od mebli i innych łatwopalnych materiałów. Mimo to grilla należy oczywiście zawsze mieć na oku, by nie doprowadzić przypadkowo do groźnej sytuacji.

Nie zapominajmy również o kwestii immisji, czyli oddziaływaniu jednej nieruchomości na drugą, a zwłaszcza nadmiernych hałasów, ale też rozprzestrzeniania się pyłu i dymu z grilla. Należy zadbać o to, by niedogodności dla sąsiadów, wynikające z grillowania na świeżym powietrzu, były jak najmniejsze. Również w tym przypadku modele elektryczne sprawdzają się najlepiej.

Gdzie umieścić grilla w ogrodzie, czyli wygodny kącik na grilla w ogrodzie

Nieco większy komfort i swobodę zyskuje się we własnym domu z ogrodem, co w pewnym stopniu ułatwia wybór odpowiedniego miejsca na grilla. Gdy projektujemy kącik grillowy, najlepiej unikać umieszczania grilla w naszym ogrodzie w bezpośrednim sąsiedztwie działki sąsiada, co może prowadzić do konfliktów, a w niektórych sytuacjach nawet mandatu.

Warto wybrać zaciszne miejsce nie tylko na samego grilla, ale też zestaw wypoczynkowy, który pozwoli mieć palenisko zawsze pod pełną kontrolą. Tak łatwiej przyrządzać posiłki, ale też ograniczyć ryzyko pożaru. Oczywiście grill należy ustawić na niepalnym, utwardzonym, stabilnym podłożu (najlepiej płytach betonowych lub kamiennych). Osłonięte od strony ulicy i innych posesji miejsce do grillowania w ogrodzie to więcej prywatności, spokój z dala od ciekawskich spojrzeń przechodniów lub sąsiadów.

Jakie jeszcze powinny być strefy do grillowania w ogrodzie? Najlepiej zapewnić im bezpośredni dostęp do kuchni, co poprawia logistykę. Strefę planuje się w cieniu lub zapewnia parasole i markizy, które osłaniają przed palącym słońcem w szczególnie upalne dni. Dzięki nim przydomowe ogródki z grillem są jeszcze wygodniejsze.

Grill na podwórku lub grill w ogródku - jak urządzić miejsce grillowe w ogrodzie

Wspólne grillowanie to wielka radość i przyjemność z dobrej zabawy przy ulubionych potrawach. Warto zatem zadbać o to, by wyznaczona strefa wyróżniała się funkcjonalnością i komfortem.

Do tego celu należy wykorzystać odpowiednie urządzenia do grillowania, akcesoria i inne rodzaje wyposażenia.

Kącik grillowy - różne rodzaje grilla do ogrodu (praktyczne grille ogrodowe: grill murowany, grill przenośny)

Jaki grill wybrać, jeśli chce się stworzyć idealne warunki do wypoczynku w ogrodzie? W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad własnymi preferencjami. Jeśli regularnie planujemy biesiadować na świeżym powietrzu w licznym gronie oraz dysponujemy sporym ogrodem, ciekawym pomysłem są praktyczne paleniska ogrodowe z funkcją grilla. Nie tylko budują klimat ogrodu i zapewniają ciepło, ale też pozwalają przyrządzać ulubione potrawy nawet dla większej grupy osób. Podobne możliwości dają też stacjonarne grille murowane lub betonowe.

Jeśli natomiast dysponujemy mniejszą przestrzenią lub regularnie zmieniamy aranżację ogrodu, lepiej zdecydować się na niewielkiego grilla przenośnego (warianty turystyczne lub grille ogrodowe z kółkami), dzięki którym da się szybko dostosować wygląd kącika grillowego do aktualnych potrzeb.

Na jakie grille można się zdecydować, gdy tworzy się miejsce na grilla w ogrodzie? Kącik grillowy warto wyposażyć w:

  • tradycyjny grill węglowy (niskie koszty zakupu, mobilność),

  • wygodne w obsłudze grille gazowe (niskie koszty eksploatacji, zdrowsze grillowanie dzięki odgrodzeniu rusztu od ognia),

  • elektryczne grille również do wykorzystania w blokach (brak dymu).

Dzięki nim da się przyrządzić aromatyczne potrawy na świeżym powietrzu w rozmaitych warunkach.

Dodatkowe wyposażenie w pobliżu grilla - meble ogrodowe (meble drewniane, wyposażenie z tworzywa)

Nie zapominajmy również o tym, że grillowanie w ogrodzie to nie tylko palenisko. Niezbędny jest także wybór mebli ogrodowych do kącika grillowego. Co może się przydać? Powinien się tam znaleźć stabilny stół, na którym można odłożyć akcesoria do grillowania, potrawy i naczynia. Uzupełnieniem przestrzeni bywa ogrodowa skrzynia do schowania akcesoriów, jeśli w danej chwili nie są potrzebne.

Często łączy się strefę do przyrządzania posiłków z miejscem do rekreacji. Wówczas w miejscu do grillowania nie powinno zabraknąć stołu z krzesłami, wygodnymi fotelami lub sofą (z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych), wyposażonych w miękkie poduchy. Tak zapewnia się swobodę wypoczynku oraz przestrzeń do spożywania posiłków na świeżym powietrzu.

Miejsce na grilla w ogrodzie - przyjemny sposób na nie tylko weekendową rekreację

Kącik grillowy w ogrodzie to przyjemne spędzanie czasu i strefa do dobrej zabawy dla całej rodziny. Aby stało się jeszcze praktyczniejsze, trzeba wyposażyć je nie tylko w stanowisko z samym grillem, ale też w akcesoria i meble ogrodowe, które stworzą spójną wizualnie i wygodną przestrzeń, w której z prawdziwą radością będziemy spędzać czas w całym sezonie grillowym.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Ok
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
pixel