Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasada kominowa obrotowa - dlaczego warto ją zamontować?

2022-07-14
Nasada kominowa obrotowa - dlaczego warto ją zamontować?

Nasady kominowe obrotowe to urządzenia, które najczęściej montujemy w dwóch przypadkach: aby poprawić działania wentylacji grawitacyjnej lub ustabilizować ciąg w kominie. Jak działają nasady obrotowe i jakie są ich zalety?

Czym jest nasada kominowa obrotowa?

Nasady kominowe obrotowe są urządzeniami montowanymi na zakończeniach przewodów wentylacyjnych. Niektóre modele nasad mogą być też instalowane na wylotach przewodów spalinowych opalanych olejem opałowym, gazem i drewnem (nasady Rotowent) lub gazem (nasady TUZ)
Podstawowym zadaniem nasad na mechanizmie obrotowym jest wsparcie wentylacji grawitacyjnej. Osłaniają wylot i redukują ryzyko pojawienia się tzw. ciągu wstecznego, czyli wstecznego zasysania powietrza i spalin z powrotem do wentylacji. Pozwalają na regulację cyrkulacji powietrza i zapewniają stały poziom powietrza w instalacji.

Nasada obrotowa budowa

Nasada kominowa obrotowa - zasada działania

Nasady kominowe obrotowe instalowane na zakończeniach instalacji wentylacyjnych i spalinowych wykorzystują dynamicznie siły wiatru do wspomagania ciągu w przewodzie kominowym. Nasada zaprojektowana jest w taki sposób, aby niezależnie od siły, kierunku i rodzaju wiatru turbina obracała się jednokierunkowo, czyli zawsze w tę samą stronę. Wysokiej jakości nasady obrotowe wyposażone są w starannie wykonany i dobrze ułożyskowany układ obrotowy. Dzięki temu turbinę wprawia w ruch już niewielki powiew wiatru. Podczas obrotu turbina wytwarza podciśnienie w przewodzie wentylacyjnym i w ten sposób zwiększa ciśnienie kominowe. To z pozoru proste rozwiązanie gwarantuje wydajną i bezawaryjną pracę.
Odmianą nasady obrotowej jest nasada hybrydowa. Ten typ nasady dodatkowo wyposażony jest w silnik bezszczotkowy o małej mocy. Silniki mają na celu stabilizację pracy turbiny w przypadku gdy siła wiatru jest zbyt mała. Ma za zadanie rozpędzać nasadę do określonej prędkości.

Zasada działania nasady obrotowej Tulipan

Kiedy powinniśmy zdecydować się na instalację nasady obrotowej?

W większości przypadków wymóg montażu nasady kominowej wynika bezpośrednio z przepisów prawa polskiego. Zgodnie z § 143. 1. rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: “W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami, należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu (...). § 143. 2. Nasady kominowe, o których mowa w ust. 1, należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.”

W teorii (patrz: norma PN-EN 1991-1-4:2008/A1:2010 „Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje -- Część 1-4: Oddziaływania ogólne -- Oddziaływania wiatru) druga i trzecia strefa przypada na obszary województw pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz na południu Polski (w części województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego). Jeżeli mieszkamy i planujemy budowę domu na tym terenie, montaż nasady nie jest już kwestią indywidualnego wyboru, ale wymogów prawnych.

Strefy wiatrowe wg normy polskiej

Montaż nasady obrotowej rekomendowany jest również gdy:

  • Nasz komin jest źle usytuowany. Zdarza się, że kominy umiejscowione są w mniej korzystnych miejscach np. poniżej kalenicy dachowej. W takiej sytuacji często występują zawirowania powietrza na wylocie komina, które mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie wentylacji. Montaż nasady obrotowej kominowej pozwoli na ustabilizowanie cyrkulacji powietrza.
  • Budynek znajduje się w niekorzystnej lokalizacji. Montaż obrotowej nasady kominowej zalecany jest również wówczas, gdy nie sprzyjają nam warunki geograficzne. Czynników, które mogą wpływać na zaburzenia ciągu kominowego jest wiele np. wokół domu rosną wysokie drzewa, stoją wysokie budynki, zbudowany został w dolinie lub na obszarze górskim.
  • Zależy nam na poprawie wentylacji. Obrotowe nasady kominowe w większości przypadków konstruowane są do wspomagania wentylacji grawitacyjnej. W każdym przypadku, gdy zależy nam na poprawie wentylacji i cyrkulacji powietrza budynku, nasada obrotowa będzie najlepszym wyborem.
  • Pojawiły się niezidentyfikowane problemy z ciągiem. Nasada kominowa rekomendowana jest w każdej sytuacji, w której występują jakiekolwiek problemy z ciągiem — ciąg jest nieustabilizowany lub zbyt mały, co odbija się na cyrkulacji powietrza w budynku.


Jak wybrać nasadę obrotową?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli nasad kominowych obrotowych. Przeznaczone są do wykorzystania w gospodarstwach domowych, budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych. Wybierając nasadę kominową powinniśmy w pierwszej kolejności kierować się kryteriami takimi jak: rodzaj i wielkość instalacji wentylacyjnej i środowisko pracy.

Rodzaje przewodów kominowych.

Kluczowym kryterium przy wyborze nasady obrotowej jest rodzaj przewodu kominowego. Czy potrzebujemy nasady na zakończenie przewodu wentylacyjnego czy spalinowego? Od tego zależy konstrukcja a także materiały, z jakich powinna zbudowana być nasada. Nasad obrotowe przeznaczone do przewodów spalinowych muszą być wykonane z blach chromoniklowych kwaso- lub żaroodpornych.

Przeznaczenie i kształt nasady.

Oprócz rodzaju przewodów kominowego istotne jest również przeznaczenie danej nasady obrotowej. Czy nasada będzie montowana w budynku jedno - czy wielorodzinnym, a może w budynku przemysłowym? Na podstawie tych kryteriów możemy dobrać moc, wielkość i kształt nasady. Większe nasady kominowe mogą być stosowane w budynkach użyteczności publicznej lub przy zastosowaniach przemysłowych.
Najczęściej montowana jest kulista turbina obrotowa. W przypadku, gdy przewody wentylacyjne są zlokalizowane bardzo blisko siebie, lepszym wyborem będzie turbina o wąskim przekroju, tzw. Tulipan.

Standard wykonania.

Nasada kominowa zawsze pracuje w dość trudnych warunkach i narażona jest na działanie czynników zewnętrznych (wiatru, deszczu i zmian temperatur). Z tego względu tak ważne jest, aby była ona wykonana z najlepszej jakości materiałów. Również łożyska i nity powinny być dobierane bardzo starannie i pochodzić od sprawdzonych dostawców. Najczęściej nasady obrotowe produkowane są z blachy aluminiowej, a ich podstawy z blachy ocynkowanej. W przypadku nasad obrotowych DARCO część obrotowa wyposażona jest dodatkowe wzmocnienia, które chronią przed ewentualnymi deformacjami i działaniem czynników zewnętrznych.

Sposób montażu i wybór podstaw.

Montaż nasady kominowej obrotowej wykonywany jest na specjalnej podstawie. Warto zwrócić uwagę, czy producent gwarantował dostęp do różnych typów podstaw. W innym przypadku konieczne będzie dokupienie adapterów czy przejściówek, które podwyższają koszty montażu. W przypadku nasad kominowych obrotowych firmy DARCO oferowanych jest 14 standaryzowanych podstaw (np. klasyczne kwadratowe okrągłe z kołnierzem), które umożliwiają montaż nasady na każdym kominie. Dodatkowo nasady wyposażone są w specjalne mechanizmy, które pozwalają na bezproblemowy dostęp do przewodu kominowego bez konieczności demontażu. Funkcja przydaje się w przypadku prac konserwacyjnych.

Przypisy:

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20020750690 [dostęp 14.07.2022r.]
  2. Eurokod 1Oddziaływania na konstrukcjeCzęść 1-4: Oddziaływania ogólne. Oddziaływania wiatru, https://www.studocu.com/pl/document/politechnika-bialostocka/budownictwo-e/eurocod-1-1-4-oddzialywanie-wiatru-pn-en-1991-1-4-2008-a/24258139, [dostęp 14.07.2022r.]

 

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
pixel