Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym czyścić szybę kominka - praktyczne wskazówki

2023-05-02
Czym czyścić szybę kominka - praktyczne wskazówki

Dlaczego mycie szyby w kominku i wnętrza kominka jest tak ważne?

Użytkowanie kominka w domu to nie tylko przyjemność, ale też pewne obowiązki związane z konserwacją paleniska. Pojawia się choćby konieczność czyszczenia szyby kominkowej. Nawet bowiem podczas spalania suchego drewna na wewnętrznych ścianach wkładu oraz na szybie osadzają się sadza i popiół.

Warto pamiętać, że są one nie tylko nieestetyczne, ale też wpływają na wydajność urządzenia grzewczego, ograniczając emisję ciepła do pomieszczenia. Należy zatem działać regularnie. Jeśli zauważy się brudną szybę, warto jak najszybciej usunąć osad, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury zabrudzenia potrafią się utrwalić i wówczas stają się naprawdę trudne do usunięcia. Czym wyczyścić szybę w kominku, by zachowała ona piękny wygląd i najwyższą funkcjonalność?

Czysta szyba kominka - jak o nią skutecznie zadbać?

Podstawową kwestią, gdy chce się skutecznie zadbać o czysty kominek, jest profilaktyka. Kluczem do sukcesu pozostaje zadbanie o odpowiednią wentylację, dzięki której niedopalone spaliny są wywiewane z kominka na zewnątrz, a nie osadzają się na powierzchni szyby. Przydatny bywa choćby dodatkowy dolot powietrza, jeśli tylko jego montaż jest możliwy.

Oprócz tego trzeba właściwie pielęgnować kominek. Do czyszczenia szyb kominkowych powinno się używać odpowiednich środków, w zależności od technologii, w jakiej została wykonana.

Jakie produkty można znaleźć w nowoczesnych kominkach? Za najpopularniejsze uznaje się:

  • urządzenia wyposażone w szybę kominkową z kurtyną powietrzną,

  • kominki mające szybę kominkową z powłoką metaliczną.

Każda szyba kominka wymaga nieco innej pielęgnacji, by na długi czas zachowała piękny wygląd.

Jak wyczyścić szybę kominka? Zanim przystąpi się do pracy, najlepiej zabezpieczyć fragment podłogi wokół czyszczonego szkła. Można to zrobić z pomocą folii, szmatek lub papieru gazetowego. Ogranicza to zabrudzenia w pomieszczeniu. Do samego procesu czyszczenia szyby kominkowej używa się właściwych preparatów.

Czyszczenie szyby kominka - brudne szyby we wkładzie kominkowym z kurtyną powietrzną

Jak działa kominek, w którym pojawia się szyba z kurtyną powietrzną? W tym przypadku zimne powietrze jest zasysane przez otworki wokół szyby. Przepływając przy samej powierzchni szyby, powietrze odpycha cząsteczki sadzy. W ten sposób zmniejsza się ilość zabrudzeń, osadzających się na tafli szkła.

Jak powinien wyglądać proces czyszczenia szyb kominkowych przy kurtynie powietrznej? W głównej mierze trzeba zadbać o drożność kanałów doprowadzających powietrze. Należy to robić najlepiej co kilka dni, jeśli kominek jest regularnie użytkowany, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Szybę w kominku przeciera się specjalnymi środkami na bazie kwasów, które skutecznie usuwają nawet grubsze warstwy sadzy i szczególnie uporczywe zabrudzenia. Proces czyszczenia szyby kominka rozpoczyna się od przetarcia tafli na mokro. Później stosuje się rozpuszczający tłuszcze płyn lub piankę i zostawia go na kilka minut (czas uzależnia się od stopnia zabrudzenia). Taki preparat przydaje się również do czyszczenia piekarników. Resztki środka czyszczącego zabrudzenia usuwa się później gąbką lub papierowym ręcznikiem, by na koniec przetrzeć powierzchnię wodą z łagodnym detergentem. Warto stosować wilgotną szmatkę lub gąbkę. Szczotki i szorstkie powierzchnie mogą bowiem porysować szybę.

Gotowe preparaty to jednak nie wszystko. Spośród domowych sposobów, które usuwają nawet bardzo uciążliwe zabrudzenia, świetnie sprawdzają się mieszanki amoniaku, octu i sody oczyszczonej w proporcji: pół szklanki amoniaku, szklanka octu, do których dodaje się łyżkę sody oczyszczonej. Miksturę wlewa się do spryskiwacza, opryskuje szybę i pozostawia na kilka-kilkanaście minut. Później wystarczy przetrzeć taflę wilgotną ścierką lub ręcznikiem papierowym. Szyba w kominku będzie znów jak nowa.

Czym czyścić szybę kominka - szyba z powłoką metaliczną (czyszczenie szyby kominka popiołem)

Nieco inaczej czyści się szybę w kominku, w którym tafla szkła od środka jest pokryta specjalną powłoką z tlenku metalu. To tak zwane szkło samoczyszczące. Najczęściej na jego powierzchni pojawia się wyłącznie delikatne okopcenie. Dlaczego? Wszystko z powodu procesu pirolizy. Podczas spalania drewna w kominku cząsteczki sadzy co prawda osiadają na szkle, ale są od niego odrywane i dopalane w palenisku.

Jeśli zatem posiada się urządzenie z pirolityczną szybą kominka, proces mycia szyb wykonuje się wyłącznie miękką gąbką lub szmatką i delikatnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń), uważając, by nie naruszyć powierzchni metalicznej. Co ciekawe do czyszczenia kominka z taką powłoką można również wykorzystać domowe sposoby na mycie szyb, jak kawałek wilgotnej tkaniny z popiołem. Dopiero po wypaleniu tej warstwy ochronnej (po około dwóch latach użytkowania), można traktować zabrudzoną szybę kominka mocniejszymi preparatami czyszczącymi.

Skuteczne usuwanie zabrudzeń z kominka - podsumowanie

Czyszczenie kominka, a zwłaszcza usuwanie zabrudzeń z szyby kominkowej, wbrew pozorom nie jest specjalnie skomplikowane. Warto jednak pamiętać o tym, by konserwacja kominka była przeprowadzana regularnie i często, zanim pojawi się na szybie kominka gruba warstwa sadzy i popiołu. Ułatwia to zadanie i sprawia, że przy użyciu podstawowych środków można sprawić, że brudna szyba znów lśni czystością.

Czym wyczyścić szybę kominkową? Warto stosować specjalistyczne preparaty czyszczące, dopasowane do konkretnego typu szyby. Można ponadto zdecydować się na sprawdzone, domowe sposoby, by usunąć uciążliwe zabrudzenia, w tym smolisty nalot. Przecierajmy taflę wilgotną ściereczką lub wykorzystujmy miękki ręcznik papierowy, aby szyba kominka była idealnie czysta. To pozwala na optymalnie działanie kominka i zapewnia prawdziwy komfort w chłodne, zimowe wieczory.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.70 / 5.00 23 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Ok
2022-08-23
Sprawnie i szybko.
pixel