Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie kominka - jak usunąć nawet uciążliwe zabrudzenia?

2023-06-12
Czyszczenie kominka - jak usunąć nawet uciążliwe zabrudzenia?

Czyszczenie kominka z sadzy - dlaczego warto czyścić kominek?

Niestety, nawet jeśli regularnie czyścimy kominek i przestrzegamy wszystkich zasad, sadza w kominku zawsze się gromadzi. Jeżeli jednak często przeprowadza się czyszczenie kominka i dba o prawidłową konserwację, jej ilość jest mniejsza, co wpływa korzystnie na estetykę kominka, jego funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania.

Usuwanie smoły, sadzy (łatwopalne substancje) powinno się przeprowadzać przed i po sezonie grzewczym. Również w okresie intensywnego użytkowania kominka trzeba często usuwać zabrudzenia z jego wnętrza. Taka konserwacja kominka sprawia, że prezentuje się on korzystnie. Czysty kominek działa też wydajniej, gdyż smoła i sadza na jego ścianach i szybie kominka nie utrudniają przedostawania się ciepła do pomieszczenia.

Co więcej, pamiętajmy, że sadza i popiół zanieczyszczają nie tylko wkład kominowy. Ich nadmiar, długotrwale odkładający się w przewodach, finalnie zmniejszy przekrój komina (osad na wewnętrznych ścianach przewodu kominowego). Sadza i smoła powoli ograniczają one przepływ dymu. Co więcej, nagromadzona sadza w kominie może się zapalić. Jej wysoka temperatura potrafi uszkodzić kominek, a w efekcie spowodować pożar całego domu.

Czyszczenie kominka jest zatem niezmiernie ważnym elementem konserwacji urządzenia grzewczego, jeśli chcemy, by posłużyło nam w optymalnej formie przez długi czas.

Regularne czyszczenie kominka - podstawowe zasady

Sadza w kominku to niestety nieodzowny element korzystania z paleniska. Istnieją jednak sposoby na to, by ograniczyć wytwarzanie sadzy i smoły we wnętrzu wkładu kominkowego. Przede wszystkim powinno się używać suchego drewna kominkowego. W tej roli idealnie sprawdza się drewno drzew liściastych, jak dąb, buk, jesion lub grab, które ma wysoką wartość opałową. Lepiej unikać natomiast drewna drzew iglastych. Dlaczego? Zawiera ono dużo żywicy, która podczas palenia strzela i pokrywa wkład kominkowy we wnętrzu plamami. Takie drewno powoduje też wytwarzanie dużej ilości dymu, sadzy i smolistego osadu, odkładających się na ścianach i szybie, a także w przewodach kominowych, co znacząco utrudnia czyszczenie kominka w trakcie i po sezonie grzewczym.

Co jeszcze prowadzi do większego zabrudzenia kominka? Stosowanie zwykłej wody do przygaszania kominka powoduje, że sadze unoszą się do góry i brudzą cały kominek. <>O czym jeszcze pamiętać, by wkład kominkowy działał bez zarzutu? Jeśli chcemy prawidłowo zadbać o kominek, trzeba regularnie przeprowadzać sprawdzanie stanu technicznego kominka oraz drożność przewodów kominowych (przynajmniej raz w roku). Warto również dbać o częste czyszczenie kominka z sadzy i popiołu. Jak powinno przebiegać czyszczenie kominka?

Czyszczenie wnętrza kominka - o czym pamiętać?

Aby odpowiednio zadbać o kominek, czyszczenie wnętrze kominka w sezonie grzewczym należy wykonywać jak najczęściej, by znajdowało się w nim jak najmniej osadu, smoły i sadzy. Takie zabrudzenia pozostawione przez dłuższy czas pod wpływem wysokiej temperatury, która pojawia się wewnątrz wkładu, stają się naprawdę trudne do usunięcia.

Zasady postępowania podczas czyszczenia szyb kominkowych i wnętrza wkładu kominkowego, zależą od tego, z czego został wykonany kominek.

Przed przystąpieniem do pracy dobrym pomysłem jest zabezpieczenie przestrzeni wokół kominka, by nie zabrudzić podłogi. Świetnie w tej roli sprawdzają się gazety lub folia. Na początku należy zadbać o środek wkładu. Usuwanie sadzy i smoły, którymi pokryte są np. płyty żeliwne, wykonuje się po całkowitym wygaszeniu kominka i obniżeniu temperatury w palenisku. Pierwszym krokiem jest usunięcie pozostałości po spalaniu z wnętrza paleniska i z popielnika. Używa się szczotki, szufelki, a niekiedy odkurzacza do kominka. Do dokładnego oczyszczania palenisk stosuje się zazwyczaj szczotki druciane, dzięki którym da się dokładnie wyszorować całe wnętrze kominka. Następnie powinno się umyć szybę oraz wyczyścić powierzchnie korpusu.

Jak wyczyścić kominek - czyszczenie szyby kominka

Do czyszczenia kominka stosuje się specjalne preparaty, dzięki którym również szyba długo utrzymuje nienaganny wygląd. Jeśli wybrało się model z szybą z kurtyną powietrzną, należy zastosować do czyszczenia specjalne preparaty na bazie kwasów, które skutecznie usuwają tłustą sadzę i inne zabrudzenia. Wystarczy spryskać powierzchnię, a po chwili zebrać pozostałość wilgotną ściereczką. Na koniec można przetrzeć szybę szmatką lub ręcznikiem papierowym. Czyszczenie kominka można również przeprowadzić z pomocą domowych środków. Wystarczy połączyć amoniak, ocet i z dodatkiem sody oczyszczonej. Tą mieszanką spryskujemy szybę, by po chwili usunąć nawet bardzo uciążliwe zabrudzenia.

Nieco więcej trudności wywołuje czyszczenie kominka z szybą posiadającą powłokę metaliczną. Usuwanie sadzy z kominka z taką taflą trzeba przeprowadzić naprawdę ostrożnie. Nie wolno używać materiałów ściernych (szczotek, ostrych gąbek), a tylko miękkie ściereczki i gąbki, które nie porysują szyby. Co więcej, samoczyszczącej szyby nie należy myć z pomocą silnych detergentów. Zamiast nich można natomiast wykorzystać wilgotną tkaninę z popiołem.

Czyszczenie obudowy kominka - jak zadbać o kominek?

Na koniec należy zadbać o zewnętrzną powłokę kominka, w tym oczywiście obudowę. Czym czyścić kominek? Wszystko zależy od tego, z czego został wykonany.

Kurz, pył i osad na drzwiczkach kominka i szybie da się usunąć preparatem do czyszczenia szyb kominkowych lub mieszankami, o których pisaliśmy wcześniej. Jeśli chce się usunąć zabrudzenia z obudowy kominka z marmuru, przydaje się letnia woda z odrobiną płynu do mycia naczyń i miękka szmatka. Oprócz nich można stosować specjalistyczne preparaty do konserwacji kamienia z nabłyszczaczem.

Również obudowa kominka z cegły wymaga odpowiedniej pielęgnacji i usuwania zabrudzeń. Czyszczenie szamotu w kominku szybko i skutecznie przeprowadza się z pomocą mieszanki soli z płynem do mycia naczyń. Taką pastę nakłada się szczotką na cegłę i pozostawia na 20 minut. Później wystarczy wyszorować cegłę i zmyć resztki sadzy.

Czyszczenie kominka - skuteczne sposoby, by zadbać o komfortowe i bezpieczne korzystanie z kominka

Sadza i smoła osadzają się na różnych częściach kominka, jak szyba kominkowa, ścianki wkładu. Pojawiają się również w przewodzie kominowym. Aby zmniejszyć ich ilość, trzeba używać wyłącznie suchego drewna oraz naprawdę dobrej jakości drewna, przez co mniej zabrudzeń pozostanie na ściankach kominka, co ułatwi konserwację i dbanie o kominek.

Czyszczenie kominka nie jest specjalnie skomplikowane ani czasochłonne, jeśli tylko przestrzega się kilku prostych zasad - jak stosowanie odpowiednich środków i regularna pielęgnacja. Wówczas zawsze uda się wyczyścić kominek szybko, sprawnie i dokładnie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-20
Polecam
2022-09-20
Wszystko ok, bardzo szybka przesyłka.
pixel