Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego dymi się z kominka?

2022-12-14
Dlaczego dymi się z kominka?

Czy podczas rozpalania w kominku od razu czujesz zapach dymu unoszący się w powietrzu? Czy dym z kominka nie ulatnia się do wentylacji, ale cofa do salonu? Na kominku i szybie osadza się trudna do usunięcia warstwa sadzy i smoły? Prawdopodobnie masz niewłaściwie zamontowany kominek lub wadliwą wentylację. Jakie są najczęstsze przyczyny dymienia z kominka i jakie kroki podjąć, aby uniknąć takiej sytuacji?

Dlaczego dymi się z kominka?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Tak naprawdę przyczyn dymienia z kominka może być kilka. Niektóre z nich jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie, inne wymagają już pomocy specjalisty, czyli wykwalifikowanego kominiarza. Cofanie się dymu do salonu lub nadmierne dymienie kominka w trakcie rozpalania najczęściej jest spowodowane wadliwą konstrukcją samego kominka, instalacją kominową lub wentylacyjną. Najczęstszymi przyczynami dymienia kominka jest:

1.Niski lub nieodpowiednio usytuowany komin.

Wysokość komina i jego lokalizacja wpływają na siłę ciągu kominowego. Gdy komin umiejscowiony jest zbyt nisko, siła ciągu będzie zdecydowanie mniejsza. W zależności od skali problemu rozwiązanie może wymagać przedłużenia komina lub wykorzystania odpowiednich nasad kominowych zwiększających ciąg.

2.Zatkany ciąg kominowy.

z kominkiem mogą pojawić się również, gdy ciąg kominowy jest osłabiony z powodu niedrożnego przewodu kominowego. A ten najczęściej zatykany jest przez osadzającą się sadzą, smołą, spadającymi liście czy patyki.

3.Nieodpowiednia szerokość przewodu kominowego.

Problem wynika czasami z konstrukcji, w tym niedopasowania paleniska kominkowego do wielkości przewodów dymowych. Gdy średnica przewodu kominowego jest zbyt mała, z powodu słabego ciągu kominowego, dochodzi do cofania dymu z kominka.

4.Zablokowany wlot powietrza.

Pojawienie się dymu z kominka często jest spowodowane ograniczonym dopływem powietrza, np. zamkniętą przepustnicą na dolocie do wkładu kominkowego lub zamkniętym szybrem. Aby uniknąć takich problemów, powinniśmy zapewnić nieograniczony dopływ powietrza do kominka podczas spalania. Zarówno przepustnica, jak i szyber muszą pozostać otwarte.

5.Nieefektywna wentylacja.

Jedną z najczęstszych przyczyn cofania się dymu z kominka do domu jest nieprawidłowo działająca wentylacja mechaniczna. Tego typu sytuacja może się nasilać szczególnie w nowych domach, w których okna i drzwi są wyjątkowo szczelne, lub budynkach, które zostały ocieplone. W tej sytuacji trzeba dodatkowo zadbać o to, aby napływ powietrza wychodzącego i prowadzącego był na tym samym poziomie, a najlepiej, aby wywiew powietrza był mniejszy niż nawiew, powodując lekkie nadciśnienie.

6.Nieszczelne drzwiczki kominkowe.

Czasami problem z ulatnianiem się dymu wynika z niewłaściwej konstrukcji i montażu samego kominka, szczególnie wtedy, gdy poszczególne jego komponenty są ze sobą źle dopasowane. Dotyczy to m.in. drzwiczek wkładu kominkowego. Jeśli szyba i drzwiczki są niewłaściwie dopasowane, może to doprowadzić do pojawienia się niepożądanego ulatniania się dymu z samego kominka.

7.Specyficzne warunki atmosferyczne.

Zdarza się, że problem z dymiącym kominem pojawia się sporadycznie i wynika z określonych warunków atmosferycznych. Najczęściej dochodzi do tego rankiem lub wieczorem, kiedy na dworze występuje niskie ciśnienie i wysoka wilgotność powietrza atmosferycznego. Problem ustępuje, gdy tylko przewód kominowy się rozgrzeje.

Dymienie z kominka przy rozpalaniu

W wielu sytuacjach kominek dymi tylko w określonym momencie, tak bywa np. przy samym rozpalaniu. Najczęstszymi przyczynami tego zjawiska mogą być: nadmiernie wychłodzony komin, zbyt długi lub złożony kanał dymowy oraz nieodpowiednie połączenie kominka z kanałem dymowym. Kiedy ciąg kominowy jest bardzo słaby, może pojawić się dym przy samym rozpalaniu.

W tym pierwszym przypadku problem zostanie wyeliminowany, gdy kominek się rozgrzeje. Inaczej sprawa przedstawia się przy wadach konstrukcyjnych — gdy samo połączenie kominka z kanałem dymowym jest zbyt długie lub zbyt skomplikowane, np. ma kilka zagięć. Wówczas osłabia się ciąg wsteczny, który również jest odpowiedzialny za pojawienie się dymu w salonie. Wówczas przy dość uciążliwym oddymianiu, konieczna będzie modyfikacja instalacji. Należy uprościć połączenie i skrócić je tak, aby powietrze nie natrafiało na bariery.

Brudna szyba i dym przy rozpalaniu.

Zmorą każdego użytkownika kominka jest dym z kominka, który pojawia się w trakcie rozpalania, i związane z tym nadmierne osadzanie się smoły i sadzy na szybie. Przyczyną tego zjawiska może być niewłaściwe użytkowanie kominka, stosowanie wilgotnego drewna lub nieodpowiedni moment wybrania odpowiedniej metody rozpalania.

Palenie wilgotnym drewnem.

Najlepsze drewno do kominka powinno pochodzić od drzew liściastych. Zgodnie z wytycznymi, odpowiednie drewno do kominka powinno być sezonowane przynajmniej 15 miesięcy, a jego wilgotność powinna mieścić się w granicach 15-20%. Palenie wilgotnym drewnem jest zdecydowanie mniej efektowne, a do tego może być przyczyną awarii kominka nawet do samozapłonu.

Złe praktyki rozpalania.

Pojawienie się dymu może również wynikać z niewłaściwej metody rozpalania ognia. Mniej dymienia osiągniemy wówczas, gdy zastosujemy metody rozpalania drewna od góry, a nie od dołu. Druga sprawa to ilość opału — ładujemy drewna do wkładu kominowego do pełna i ograniczamy dostęp powietrza, przymykając przepustnice. Dla prawidłowego procesu spalania niezbędny jest pełny dopływ powietrza, a jakiekolwiek utrudnienia mogą powodować kopcenie się lub dymienie. Zdecydowanie bardziej wydajnym i prawidłowym sposobem jest dokładanie mniejszych porcji drewna w odpowiednich odstępach czasu.

Podsumowując, pojawienie się dymu z kominka może wynikać z wielu przyczyn, takich jak zablokowany wlot powietrza, nieefektywna wentylacja, nieszczelne drzwiczki kominkowe, specyficzne warunki atmosferyczne, palenie wilgotnym drewnem czy złe praktyki rozpalania. Aby uniknąć tego problemu, należy przeprowadzać regularne kontrole i konserwacje kominka. Trzeba zadbać o stały i nieograniczony dopływ powietrza do kominka, upewnić się, że wentylacja działa właściwie, zapewnić dobre dopasowanie szyby i drzwiczek oraz postępować zgodnie z zalecanymi metodami rozpalania ognia.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
2022-09-20
Polecam
pixel