Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa kominek z płaszczem wodnym • Instalacja i podłączenie

2024-05-26
Jak działa kominek z płaszczem wodnym • Instalacja i podłączenie

Jak działa kominek z płaszczem wodnym • Instalacja i podłączenie

 

Kominek z płaszczem wodnym a tradycyjny piec

Kominek z płaszczem wodnym różni się od tradycyjnego pieca przede wszystkim funkcjonalnością i sposobem rozprowadzania ciepła. W przeciwieństwie do typowego pieca na drewno, który bezpośrednio przekazuje ciepło do otaczającego powietrza, kominek z płaszczem wodnym głównie ogrzewa wodę. Ta podgrzewana woda krąży w instalacji centralnego ogrzewania domu, podobnie jak w przypadku kotła.

Oprócz dostarczania ciepła do otoczenia system ten może również dostarczać ciepłą wodę do użytku domowego, płynnie integrując ogrzewanie i dostawę ciepłej wody w jedną wydajną jednostkę. Ta podwójna funkcjonalność sprawia, że kominki z płaszczem wodnym stanowią innowacyjną alternatywę dla tradycyjnych pieców.

Rozważając instalację kominka z płaszczem wodnym, niezbędne jest planowanie strategiczne, zwłaszcza w odniesieniu do lokalizacji i budowy komina.

Podczas instalacji kominka z płaszczem wodnym istnieją określone wymagania, które zapewniają bezpieczne i efektywne działanie. Obejmują one szczególne wymiary komina oraz precyzyjne połączenia z centralnym systemem ogrzewania domu.

Wymiary komina

Komin używany z kominkiem z płaszczem wodnym musi spełniać określone kryteria wielkości, aby funkcjonować poprawnie. Średnica wewnętrzna komina powinna wynosić od 180 do 200 mm. Dodatkowo wysokość komina powinna mieścić się w zakresie od 5 do 7 metrów. Te wymiary są kluczowe, aby skutecznie radzić sobie z odprowadzaniem spalin i promować optymalny przepływ powietrza, zapobiegając cofaniu spalin i zapewniając efektywne spalanie.

Połączenie z centralnym ogrzewaniem

Połączenie kominka z systemem centralnego ogrzewania wymaga starannego planowania i przestrzegania norm bezpieczeństwa. Kominek jest zwykle połączony z systemem za pomocą zestawu wymiennika ciepła-pompy, który często znajduje się w kotłowni. Do tego węzła prowadzą dwa główne rury połączeniowe:

  1. Linia doprowadzająca zimną wodę: Ta rura wprowadza zimną wodę, która jest ogrzewana przez kominek.
  2. Wylot przegrzanej wody: Ta rura odprowadza ogrzaną wodę do centralnego systemu ogrzewania i musi być skierowana w stronę odpowiedniego odpływu, aby zapobiec przegrzewaniu i potencjalnym uszkodzeniom.

Ponadto, w pobliżu systemu należy zainstalować gniazdko elektryczne, aby podłączyć kontrolery regulujące działanie kominka i centralnego ogrzewania. Ta konfiguracja zapewnia, że system pozostaje funkcjonalny i bezpieczny w użyciu przez cały czas działania.

Co więcej, planując kominek z płaszczem wodnym w swoim domu, konieczne jest rozważenie instalacji na wczesnym etapie budowy lub projektowania domu. Kominek powinien być podłączony do systemu centralnego ogrzewania za pomocą zestawu pompowego z wymiennikiem ciepła, zwykle umieszczonego wewnątrz kotłowni. Taka konfiguracja wymaga ułożenia dwóch rur łączących z kotłownią, a także zapewnienia dopływu zimnej wody i wydajnego systemu odprowadzania przegrzanej wody, aby zapobiec ryzyku przegrzania. Dodatkowo instalacja gniazdka elektrycznego jest niezbędna do potencjalnego podłączenia sterowników zarządzających systemem, zwiększając zarówno funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo

Te rozważania są istotne dla prawidłowej instalacji i optymalnej wydajności kominka z płaszczem wodnym i powinny być uwzględnione podczas projektowania lub budowy domu.

Kominki z płaszczem wodnym a zabezpieczenia

Liczba elementów systemu w układzie otwartym jest niewielka, ale w systemach zamkniętych musimy wykorzystać i właściwe podłączyć kilka rozwiązań, które gwarantują bezpieczne użytkowanie kominka z płaszczem wodnym. Zaliczamy do nich na przykład:

  • zawór lub system regulujący temperaturę powrotu
  • zawór zabezpieczenia termicznego i ochrona przed wzrostem ciśnienia

Należy pamiętać, że do wkładu z płaszczem wodnym powinna być dostarczana woda o temperaturze nie mniejszej niż 55 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach zachodzi kondensacja pary wodnej ze spalin oraz skraplanie wody na wewnętrznych ścianach wkładu. Prowadzi to do powstawania osadu przypominającego smołę, który jest trudny do usunięcia i działa jak silny izolator, obniżając wydajność urządzenia. Zbyt niska temperatura wody sprzyja również powstawaniu pary i związków siarki, co może prowadzić do korozji niskotemperaturowej. Korozja ta atakuje najsłabsze elementy układu, niszcząc je i powodując przecieki. Dlatego tak ważne jest zastosowanie odpowiednio podłączonego zaworu regulującego temperaturę powrotu.

Jak uniknąć nadmiernego wzrostu temperatury wody we wkładzie?

Przepisy nakładają wymóg, aby kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym były wyposażone w systemy ochronne, które zapobiegają zagotowaniu się wody oraz niepożądanemu wzrostowi ciśnienia. Jest to niezwykle istotne w sytuacjach awaryjnych lub podczas braku zasilania. W takim momencie zawór zabezpieczenia termicznego uruchamia się, wpuszczając zimną wodę z instalacji sanitarnej do wężownicy schładzającej. Woda ta absorbuje nadmiar ciepła, a następnie jest odprowadzana do kanalizacji.

Koszty ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym

Przy rozważaniu instalacji kominka z płaszczem wodnym istotne jest uwzględnienie zarówno początkowych kosztów, jak i bieżących wydatków operacyjnych. Oto zwięzłe zestawienie:

Koszty początkowe:

  • Koszt wstępny obejmuje zakup urządzenia kominkowego oraz jego instalację. Ceny mogą się różnić w zależności od modelu i jego zdolności grzewczych, co jest kluczowe dla zapewnienia samodzielnego ogrzewania wymaganego obszaru.

Koszty operacyjne:

  • Podstawowym paliwem dla takiego kominka jest drewno, które jest stosunkowo tańsze niż wiele innych paliw grzewczych, takich jak gaz czy elektryczność. Ta opłacalność stanowi znaczącą zaletę, szczególnie w długoterminowej perspektywie.
  • Efektywność ogrzewania to godny uwagi atut. Dobrze dobrany model o odpowiedniej mocy może efektywnie ogrzewać duże powierzchnie do 300 metrów kwadratowych, stając się samodzielnym źródłem ciepła.
  • Kominek wymaga zaopatrzenia w paliwo raz dziennie, z dodatkowym dokładaniem co kilka godzin, aby utrzymać optymalną wydajność grzewczą. Częstotliwość ta może się różnić w zależności od potrzeb grzewczych i temperatury na zewnątrz.

Te punkty podkreślają, że choć początkowa instalacja kominka z płaszczem wodnym może wydawać się znaczną inwestycją to długoterminowe oszczędności na kosztach ogrzewania dzięki wykorzystaniu taniego drewna i efektywnemu rozprowadzeniu ciepła zapewniają znaczące korzyści finansowe na dłuższą metę.

Podsumowanie

Zaleca się uwzględnienie tych kwestii na wczesnych etapach planowania nowego domu lub podczas większych remontów. Pozwala to na płynne włączenie systemu do projektu budynku, zapewniając nie tylko funkcjonalność, ale także integralność estetyczną. Instalacja powinna być wykonana tak, aby ukryć wszystkie jej elementy, albo poprzez osadzenie ich w konstrukcji, albo umieszczenie ich w pomieszczeniach gospodarczych. Takie podejście projektowe nie tylko poprawia ogólny wygląd, ale także jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i eksploatacji.

Ponadto kluczowe jest ścisłe przestrzeganie zarówno krajowych przepisów bezpieczeństwa, jak i zaleceń konkretnego producenta. Zapewnia to bezpieczne i wydajne działanie kominka, zmniejszając wszelkie ryzyko związane z niewłaściwą instalacją. Planując te elementy z wyprzedzeniem, można zapewnić płynniejszy proces instalacji i niezawodne działanie kominka z płaszczem wodnym.

Q&A - czyli ważne pytania i odpowiedzi 

1. Jak ważne jest przestrzeganie wytycznych producenta?
Jest kluczowe, aby ściśle przestrzegać wytycznych i zaleceń producenta, aby zapewnić, że kominek zostanie zainstalowany i będzie funkcjonował zgodnie z przeznaczeniem, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów operacyjnych.
2. Jakie są regulacje i rozważania dotyczące bezpieczeństwa?
Instalacja musi spełniać określone warunki zgodne z obowiązującymi przepisami, aby zapewnić prawidłowe i bezpieczne działanie kominka.
3. Kiedy powinna zostać podjęta decyzja o instalacji kominka z płaszczem wodnym?
Decyzja o instalacji takiego kominka powinna ideally być podjęta w początkowych etapach projektowania lub budowy domu, aby zapewnić bezproblemową integrację ze strukturą budynku.
4. Jak należy obchodzić się z elementami instalacyjnymi ze względów estetycznych?
Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest zaprojektowana tak, aby ukryć wszystkie jego elementy, albo poprzez estetyczne zamknięcie ich, albo poprzez umieszczenie ich w pomieszczeniach gospodarczych, aby zachować wizualny urok pomieszczeń mieszkalnych.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-02
Super sprzedawca
2023-08-30
szybko sprawnie jeszcze napewno tam wrócę , serdecznie polecam
pixel