Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obudować kominek - praktyczne i efektowne pomysły na obudowę kominka

2023-01-16
Jak obudować kominek - praktyczne i efektowne pomysły na obudowę kominka

Kominek w salonie spełnia zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Stanowi bowiem istotny element wyposażenia, który przykuwa spojrzenia. Warto zadbać o ciekawe wykończenie kominków, wpisujące się w wymagania techniczne oraz oczywiście oczekiwania estetyczne użytkowników.

Zabudowa kominka krok po kroku - jak stworzyć bezpieczną obudowę kominka?

Jak wykonać zabudowę kominka? Rozwiązania mogą się nieco różnić choćby ze względu na to, czy ma być zrobiona zabudowa kominka z płaszczem wodnym czy kominka powietrznego, co wymaga poprowadzenia odpowiednich elementów instalacyjnych.

Obudowanie kominka należy oczywiście zacząć od osadzenia wkładu kominkowego, podłączenia go do rur spalinowych i ewentualnie innych elementów instalacji (ich liczba może się różnić w zależności od tego, jaki typ kominka został wybrany). Wszystkie połączenia muszą być szczelne. Dlatego na tym etapie zaleca się przepalenie w kominku i sprawdzenie mocowań rur spalinowych. Pozwala to bowiem na usunięcie wszelkich nieszczelności (np. przy pomocy silikonu lub pasty).

Jak powinna być skonstruowana obudowa kominka? Przede wszystkim musi być niepalna i solidna. Dlatego najlepiej umieścić kominek na fabrycznym stojaku, przystosowanym do dźwigania konkretnego modelu kominka. Inną opcją jest stworzenie własnej podmurówki pod kominek w salonie, wokół której powstanie cała konstrukcja.

Jak obudować kominek narożny - tworzenie solidnej konstrukcji i obudowy kominka

Gdy już powstanie podstawowa konstrukcja, na której ma się trzymać obudowa wkładu kominkowego, przystępuje się do dalszych prac montażowych.

O czym pamiętać, gdy ma powstać obudowa kominka w salonie? Do jej stworzenia należy wykorzystać materiały ognioodporne i wytrzymałe na działanie wysokich temperatur. Równocześnie obudowanie kominka nie może całkowicie zamknąć cyrkulacji powietrza od góry i dołu. Należy zapewnić dostęp powietrza i sprawne odprowadzanie ciepła. Najlepiej zostawić zatem przestrzeń od dołu, a w górnej zabudowie wykonać otwory i zamontować w nich kratki wlotowe i wylotowe, zrobione na przykład z aluminium, stali lub mosiądzu.

Do obudowy kominków wykorzystuje się dwa typy konstrukcji, do których stworzenia wykorzystuje się:

  • płyty gipsowo-kartonowe
  • płyty izolacyjno-konstrukcyjne

Każda z nich wymaga zastosowania nieco innych rozwiązań.

Użycie do obudowy kominka płyt gipsowo-kartonowych - przebieg budowy kominka krok po kroku

Przy tym typie konstrukcji zaczyna się od tego, by wyznaczyć przebieg profili poziomych aluminiowych na podłodze, zwracając uwagę na zachowanie odpowiednich proporcji oraz równego przebiegu ścianek całej obudowy. Później docina się profile i przymocowuje je do podłogi na wkrętach stalowych. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przebiegu profili na suficie i przymocowanie ich, dbając o to, by po zamocowaniu profili pionowych uzyskać wypoziomowane ściany boczne.

Nadszedł czas na przystąpienie do wykonania izolacji tylnej ściany kominka przy pomocy np. wełny izolacyjnej, mocowanej folią aluminiową w stronę wkładu kominkowego. Płyty z wełny łączy się z profilami przy pomocy taśmy izolacyjnej, odznaczającej się odpornością na wysokie temperatury. Tak wykonuje się izolację podłogi, ścian i komory dekompresyjnej.

Później przygotowuje się profile fasady wkładu kominkowego. Gdy montuje się front, trzeba pamiętać, by obudowa kominka nie stykała się z ramą drzwi kominka (konieczne jest pozostawienie marginesu ok 2. cm). Nie uwzględnienie tego może doprowadzić do powstawania pęknięć. Na koniec wykonuje się izolację ścian bocznych oraz frontu, pamiętając o otworach na kratki wlotowe i wylotowe.

Wielkość każdej z nich najczęściej jest określona przez producenta dla każdego wkładu. Po wykonaniu izolacji przystępuje się do docięcia ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych i zamontowania ich przy pomocy wkrętów. Pamiętajmy o wycięciu otworów na wentylację oraz o tym, że otwór na wkład do kominka powinien być wycięty w jednej płycie, a nie znajdować się na ich łączeniu.

Gdy płyty zostaną zamontowane, należy dokładnie zaszpachlować miejsca po wkrętach i ślady po łączeniach płyt, a następnie dotrzeć je tak, by uzyskać gładką powierzchnię pod ostateczne prace wykończeniowe.

Tworzenie fasady wkładu kominkowego z płyt izolacyjno-konstrukcyjnych

Nieco inaczej wygląda budowa kominka z płyt izolacyjno-konstrukcyjnych. Izolacja i zabudowa powstaje bowiem w całości z jednego materiału.

Jak przebiega zabudowa kominka? Na początek należy dokładnie oczyścić płyty oraz tylną ścianę kominka. Kurz i inne zabrudzenia mogą bowiem ograniczyć przyczepność kleju. Izolacja tylnej ściany powinna być wykonana na klei i wkręty. W następnej kolejności montuje się ścianki boczne. Przykleja się je do ściany i płyt tylnych oraz łączy między sobą docinkami z płyt o szerokości minimum 20 centymetrów. Płyty przednie montuje się w podobny sposób jak boczne, pamiętając o wycięciu otworów na wkład kominkowy i wentylację.

Na koniec tego etapu nakłada się zaprawę szpachlową i siatkę z włókna szklanego, aby wzmocnić konstrukcję. Warto wiedzieć, że użycie szpachli podnosi wilgotność w płytach. Jej nagłe odparowanie może doprowadzić do pojawienia się pęknięć na obudowie. Dlatego przez pierwszych kilka dni po wzniesieniu konstrukcji lepiej zrezygnować z rozpalania kominka, a pierwsze użycie nie powinno być dłuższe niż 1-2 godziny.

Wykończenie kominka w salonie - kominek obudowany płytkami, okładziną kamienną czy innymi materiałami?

Na sam koniec pozostają kwestie typowo estetyczne. Jak wykończyć kominek? Finalna zabudowa wkładu kominkowego może przybierać mocno zróżnicowane formy, dopasowane do upodobań użytkowników oraz aranżacji całego wnętrza.

Można na przykład zdecydować się na gładkie wykończenie w kolorze pozostałych ścian, co świetnie sprawdza się w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych. Zwolennicy naturalnych rozwiązań mogą wybrać okładziny kamienne lub ceglane. Dużą popularnością cieszy się również wykorzystanie zabudowy kominka z płytkami ceramicznymi o zróżnicowanej wielkości, fakturze i kolorach. Jeśli elementy ozdobne mają być montowane w bezpośrednim sąsiedztwie fasady kominka, należy stosować ognioodporne kleje, które przetrwają działanie wysokiej temperatury.

Obudowany wkład kominkowy - modna i funkcjonalna obudowa kominka

Do wykonania obudowy kominka należy wykorzystać odpowiednie materiały, które zapewniają funkcjonalność i bezpieczeństwo. Równocześnie warto zadbać o walory dekoracyjne. Stawiajmy na ciekawe rozwiązania wykończeniowe, dodające obudowie kominka charakteru i klimatu. Pozwala to idealnie wkomponować go we wnętrze oraz stworzyć miejsce przyciągające domowników oraz wszystkich zaproszonych przez nich gości.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-30
szybko sprawnie jeszcze napewno tam wrócę , serdecznie polecam
2022-09-20
Polecam
pixel