Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozpalać w kominku - praktyczne porady

2023-02-09
Jak rozpalać w kominku - praktyczne porady

Rozpalanie kominka - ciepło pełne korzyści

Przytulność i komfort, które uzyskuje się dzięki wzniesieniu w domowych wnętrzach kominków, są naprawdę nie do przecenienia. Potrafią bowiem przynieść wiele realnych korzyści. Przede wszystkim kominki budują klimat wnętrza oraz zapewniają ciepło w wybranym pomieszczeniu kominkowym lub w całym domu, jeśli wykorzysta się na przykład praktyczne w wkłady z płaszczem wodnym.

Kominki stanowią też gustowny element wyposażenia modnego wnętrza. Bez trudu da się bowiem znaleźć produkty, wpisujące się w zasadzie we wszystkie popularne obecnie trendy i pozwalające na niemal dowolne wykończenie powierzchni.

W końcu kominki to wygodny sposób dogrzewania przestrzeni. Ponadto, jeśli tylko przestrzega się kilku podstawowych zasad, taka forma ogrzewania potrafi być naprawdę mało szkodliwa dla środowiska naturalnego.

Jak zatem powinno wyglądać rozpalanie kominka? Co zrobić, by działanie kominka było zawsze optymalne i w pełni praktyczne? Poniżej przedstawimy prosty poradnik krok po kroku.

Jak dobrać drewno opałowe - czy można używać drewna malowanego?

Jeśli chce się szybko i skutecznie rozpalić w kominku, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Kluczem do sukcesu jest właściwie dobrane drewno. Liczy się nie tylko ilość opału, ale też jego rodzaj i jakość.

Jakie drewno wybrać, by rozpalanie kominka przebiegło sprawnie? Zdecydowanie powinno się unikać drewna drzew iglastych. Dlaczego? Ma dużo żywicy, która podczas palenia strzela i prowadzi do powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Powoduje bowiem wydzielanie dymu i sadzy, gromadzących się na ściankach, dnie paleniska, szybie i w przewodzie kominowym.

By łatwo rozpalić w kominku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drewno drzew liściastych, a zwłaszcza buku, grabu lub dębu (drewno twarde). Te gatunki drzew dostarczają bowiem wysokokalorycznego drewna, które ma niewiele żywicy, równo się spala oraz wytwarza mało dymu i zanieczyszczeń.

Dla własnej korzyści warto zatem kierować się nie tylko tym, ile kosztuje drewno. Dobór właściwych materiałów opałowych ułatwia rozpalanie kominka i poprawia komfort korzystania z niego przez długi czas.

Jak przygotować drewno do kominka - rozpalanie kominka od podstaw

O czym jeszcze pamiętać, gdy wybiera się drewno do palenia w kominku? Równie ważna jest jego wilgotność. Pamiętajmy, że drewno kominkowe musi być suche. Zdecydowanie lepiej unikać świeżych gałązek i kawałków drewna, gdyż zawartość wody może w nich wynosić nawet do 70%. Największą wartość opałową drewno uzyskuje tak naprawdę po roku, dwóch, gdy jego wilgotność spada do poziomu ok. 20%.

Drewno do kominka przed wykorzystaniem trzeba podzielić na niewielkie szczapki (np. ćwiartki). Dlaczego to tak ważne? Mniejsze fragmenty nie generują tak wiele dymu i znacznie lepiej się palą, co przekłada się na szybkość rozpalania oraz późniejszy komfort spędzania czasu przed kominkiem.

Nie tylko miękkie drewno, czyli kilka słów o podpałce do kominka

Gdy już wybierze się drewno, trzeba jeszcze zadbać o zapewnienie pozostałych przydatnych produktów do rozpalenia ognia. Potrzebne są choćby dobre podpałki, ułatwiające rozpalenie kominka.

Na rynku da się znaleźć gotowe podpałki, czyli kostki przesycone parafiną. Bardzo łatwo się zapalają i płoną przez dłuższy czas, by pozwolić na wzniecenie ognia w palenisku.

Można również wybrać inne, całkowicie naturalne rozwiązania. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • suche, drobne kawałki drewna drzew iglastych (błyskawicznie się zapalają),
  • kora (np. brzozowa),
  • sucha trawa.

Na podpałkę można wykorzystać też papier i chusteczki. Zdecydowanie odradzamy natomiast stosowanie materiałów pokrytych farbami, klejem bądź drewna lakierowanego, które nie dość, że są nieekologiczne, to bywają szkodliwe dla zdrowia, a także potrafią doprowadzić do wydzielania się zanieczyszczeń i solidnego zabrudzenia kominka.

Rozpalenie ognia w kominku - krok po kroku (skuteczne metody)

Najskuteczniejszym sposobem, by szybko rozpalić w kominku jest metoda „od góry”. W praktyce oznacza to, że przed rozpaleniem kominka na sam dół paleniska układamy kilka większych kawałków drewna, na które następnie kładziemy warstwę szczap, a na samym wierzchu możemy umieścić rozpałkę. Takie rozwiązanie nie wymaga późniejszej ingerencji w palenisko i znacząco skraca czas rozpalania.

Po ułożeniu poszczególnych warstw wystarczy bowiem tylko rozpalić ogień oraz zapewnić jak największy dopływ powietrza, dzięki temu, że ustawia się wszystkie przepustnice kominka w pozycji otwartej.

Jak rozpalić ogień w kominku - ciepło i komfort w domowych wnętrzach

Do tego, by rozpalić w kominku nie potrzeba skomplikowanych zabiegów. Wystarczy tylko wybrać dobrej jakości, wysokokaloryczne drewno o odpowiedniej suchości, dopasować do tego właściwą rozpałkę, a następnie wykorzystać prostą metodę układania warstw na dnie paleniska. Później pozostaje już tylko cieszyć się przyjemnym wieczorem przed dającym ciepło kominkiem, wpatrując się w migoczące płomyki oraz wsłuchując się w kojący dźwięk wesoło trzaskających szczapek drewna.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-02
Super sprzedawca
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
pixel