Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać kratkę do kominka? Rodzaje i funkcje kratek kominkowych.

2022-08-08
Jak wybrać kratkę do kominka? Rodzaje i funkcje kratek kominkowych.

Kratka wentylacyjna jest jednym z istotnych elementów kominka. Chroni obudowę przed przegrzaniem, a także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza wokół paleniska. Poznaj rodzaje kratek kominkowych i dowiedz się, jakimi kryteriami należy się kierować przy ich zakupie.

Ile kratek powinno być w kominku?

Standardowo w obudowie kominka muszą być zamontowane co najmniej trzy kratki. Jedna z nich (ta największa) znajduje się zazwyczaj w górnej części obudowy i stanowi kluczowy element systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Jej podstawową funkcją jest odprowadzanie nagrzanego powietrza z kominka do pomieszczenia. Za jej pośrednictwem ciepłe powietrze wytwarzane w kominku może wydostać się na zewnątrz, czego rezultatem jest podwyższenie temperatury otoczenia. Kolejna kratka powinna być zamontowana w dolnej części obudowy, poniżej komory spalania kominka. Jej zadaniem jest zaciąganie powietrza z pomieszczenia do obudowy.

Na górze tuż pod sufitem montowana je jedna lub dwie mniejsze kratki (najlepiej umieszczone niesymetrycznie). Ich zadaniem jest wentylacja przestrzeni pod stropem. Tworzą one tzw. półkę dekompresyjną.

Jakie są funkcje kratek kominkowych?

Kratki kominkowe, wentylacyjne są ważnym elementami kominka. Warunkują jego prawidłowe i bezawaryjne działanie.

Najważniejsze funkcje kratek wentylacyjnych:

Regulacyjna i osłaniająca. Za pomocą kratek powietrze wydobywające się z paleniska jest rozprowadzane po pomieszczeniu. Kratki pomagają regulować temperaturę w palenisku i chronią wkład przed zbyt wysoką temperaturą. Odpowiednio dobrana kratka pozwala na redukcję kosztów ogrzewania i zapewnia właściwą cyrkulację powietrza w całym kominku.

Estetyczna. Kratki również mogą pełnić funkcje dekoracyjne. Bogata i zróżnicowana oferta dostępna na rynku pozwala na wybór kratki, która będzie doskonale dopasowana do stylu wnętrza i wpływać na estetykę kominka.

Jakie są rodzaje kratek kominkowych?

W zależności od pełnionej funkcji i miejsca montażu możemy podzielić kratki kominkowe na:

Kratki wlotowe. Ten rodzaj kratek montowany jest w dolnej części kominka. Przy ich pomocy powietrze wtłaczane jest do kominka, aby umożliwić proces spalania.

Kratki wylotowe. Ich głównym zadaniem jest odprowadzanie nagrzanego powietrza z kominka. Montowane są najczęściej w górnej części kominka. Maskują otwory instalacji wentylacyjnej.

Kratki dekompresyjne. Stanowią element tzw. półki dekompresyjnej. Zazwyczaj montowane sobą w odległości około 40 cm od sufitu. Ich głównym zadaniem jest ochrona sufitu przed nadmiernym nagrzaniem. Dodatkowo pełnią funkcję izolatora termicznego i zmniejszają straty ciepła. W tym przypadku zazwyczaj zalecane jest umieszczenie dwóch kratek, które zlokalizowane są niesymetrycznie, aby polepszyć cyrkulację powietrza.

Anemostat. Instalowane są na zakończeniu przewodów wentylacyjnych — na sufitach i na ścianach. Ich zadaniem jest rozprowadzenie ciepłego powietrza w pomieszczeniu lub podgrzewanie powietrza z pomieszczenia na zewnątrz.

Czerpnie. Podobnie jak anemostaty stanowią końcowy element przewodu wentylacyjnego, ale odpowiedzialne są za "czerpanie" świeżego powietrza z zewnątrz i odpowiedni pobór powietrza do kominka.

Z jakich materiałów powinna być wykonana kratka wentylacyjna?

Kratki wentylacyjne pracują w wyjątkowo wymagającym środowisku (wysokie temperatury i wahania temperatur). Z tego powodu powinny być wykonane z odpornego i wytrzymałego materiału. W sprzedaży dostępne są kratki wentylacyjne ze stali nierdzewnej, a także kratki żeliwne i ocynkowane.

Kratki dekoracyjne kominkowe i kratki typu luft

Wybierając kratkę, kierujemy się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetyką. Obecnie kratki wentylacyjne dostępne są w rozmaitych wariantach. Bez problemu kupimy kratki kwadratowe, prostokątne czy owalne. Dostępne są w różnych odcieniach i kolorach - od bieli, szarości po złoto i czerń. Dodatkowo wielu producentów oferuje produkcję kratek na wymiar. W ten sposób z łatwością dopasujemy ich kształt, wielkość i styl do indywidualnych preferencji.

Najczęściej możemy wybierać między dwoma rodzajami kratek.

Kratki wentylacyjne dekoracyjne.

To kratki, którym nadana została określona, ozdobna forma. Mogą wyróżniać się charakterystycznym kształtem siatki i czy żaluzji lub sposobem wykończenia ramki (ramki galwanizowane, malowane, powlekane). Najczęściej stylowe kratki wentylacyjne stosowane są do pomieszczeń typu retro.

Kratki wentylacyjne typu luft.

To typ kratki kominkowej, która ma zasłonięty wlot powietrza. To popularne rozwiązanie, które najczęściej wykorzystywane jest w nowoczesnych kominkach. Dostępne są w wielu wariantach i kształtach, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem ich do wielkości i kształtu kominka. W zależności od naszych preferencji można kupić kratki typu luft w wersji narożnej lub kratkę luft tunelową z ramką montażową lub bez ramki.

Jak dobrać kratkę wentylacyjną do kominka?

Kratki wentylacyjne są bardzo ważnym elementem instalacji kominka i całej instalacji grzewczej. Brak kratek wentylacyjnych lub zamontowanie ich w niewłaściwym rozmiarze może doprowadzić do poważnych uszkodzeń kominka (np. pękania wykładu) czy problemów z utrzymaniem właściwego poziomu temperatury w palenisku.

Każda kratka wentylacyjna musi być odpowiednio dobrana do mocy kominka. Z tego względu przed zakupem najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kratki jest tzw. pole czynne. To od wielkości pola czynnego zależy to, czy dana kratka będzie w 100% spełniała swoje zadanie np. doprowadzała odpowiednią ilość powietrza lub odciągała powietrze z kominka.

Przyjmuje się, że na 1 kW mocy kominka konieczne jest 40–60 cm² powierzchni pola czynnego.
  • Szacunkowo przy wkładzie kominkowym o mocy 10 kW wszystkie kratki powinny mieć pole czynne o powierzchni od 400 do 600 cm kwadratowych.
  • Przy wkładzie o mocy mocy 15 kW pole czynna kratek musi mieścić się w przedziale 600-800 cm2.
  • Przy kratkach do kominka o mocy powyżej 15 kW pole czynne powinno wynosić od 800 do 1200 cm2, a nawet więcej. Wszystko zależy od rodzaju kominka i wielkości instalacji.

Jeżeli nie jesteś pewny wielkości i rozmiarów kratki, nie kupuj jej samodzielnie i skonsultuj się z doświadczonym instalatorem.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-31
Bardzo duży wybór materiałów...POLECAM
2022-09-20
Wszystko ok, bardzo szybka przesyłka.
pixel