Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka średnica komina do kominka - wszystko, co musisz wiedzieć

2023-02-09
Jaka średnica komina do kominka - wszystko, co musisz wiedzieć

Komin spalinowy do kominka - dlaczego jest tak ważny?

Przewody kominowe to niezbędny element, jeśli pragnie się w domu korzystać z kominka. To właśnie one służą do odprowadzania spalin, powstających podczas spalania drewna lub innych materiałów opałowych w palenisku.

W zależności od wybranego modelu urządzenia (kominka, kozy etc.) wykorzystuje się nieco inne przewody kominkowe, by zapewnić bezpieczne użytkowanie i dokładne usuwanie dymu na zewnątrz budynku. Zastosowanie niewłaściwej instalacji i materiałów lub wadliwy montaż potrafią być niezmiernie groźne, powodując przedostawanie się spalin do wnętrza (poza obręb kominka), co może stać się przyczyną zatrucia użytkowników.

Dlatego też należy zatroszczyć się o to, by zarówno wymiary komina, jak i cała konstrukcja, zostały dopasowane z największą precyzją przez doświadczonych fachowców. Tak zapewnia się pełne bezpieczeństwo i komfort długofalowego użytkowania kominków.

Komin do kominka - do jakich urządzeń grzewczych jest niezbędny?

Spośród dostępnych na rynku produktów grzewczych przewodów kominkowych nie potrzebują biokominki, które działają bez rozbudowanej instalacji i podłączenia do przewodów odprowadzających spaliny. Dlaczego? Ponieważ w ich wnętrzach spala się alkohol, a podczas takiej reakcji nie dochodzi do powstania dymu.

Wszystkie pozostałe urządzenia z otwartą lub zamkniętą komorą spalania wymagają wykonania odpowiedniej instalacji kominowej. Zalicza się do nich choćby:

Jakie powinny być właściwe wymiary przewodu kominowego i wysokość komina dla poszczególnych typów urządzeń grzewczych?

Wylot komina i wymiary komina - o czym pamiętać?

We wszystkim dąży się obecnie do normalizacji. Nie inaczej jest w kwestii kominów. Najpopularniejszym współcześnie rozwiązaniem dla nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego są ceramiczne kominy systemowe, których średnica wynosi 200 mm. Takie rozwiązanie pozwala na podłączenie znaczącej większości dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Wystarczy wówczas wykorzystać odpowiednie przejściówki. Wielkość i kształt podłączenia wkładów kominkowych bywają bowiem różne w zależności od montowanego urządzenia grzewczego.

Piece kominkowe w wielu przypadkach mają okrągłe wyloty o średnicy 150 mm. Wkłady kominkowe powietrzne lub wyposażone w płaszcz wodny są szersze, a ich średnica wynosi 200 mm. Węższe wyjścia spalin pojawiają się przy kominkach peletowych. Ich minimalna średnica wynosi 80 mm. Wymagają też zastosowania specjalnych rur. Podobnie jest w przypadku kominków gazowych, w których występują podwójne kominy, gdzie jedna komora odprowadza spaliny, a druga dostarcza tlen do spalania.

Jeśli przewód kominowy jest zbyt szeroki, można go zwęzić, stosując metodę koszulkowania. Umieszcza się wówczas we wnętrzu już istniejącego komina rurę o odpowiedniej średnicy, wykonaną z trwałej stali kwasoodpornej.

Kolejną kwestią jest sama wysokość komina do kominków. Musi być on odpowiednio poprowadzony, by zapewniać pełne bezpieczeństwo. Jego długość ma wynosić co najmniej 4 metry, liczone od paleniska (miejsca podłączenia czopucha). Dodatkowo komin trzeba poprowadzić na wysokość nie mniej niż 60 cm ponad kalenicą dachu płaskiego oraz 30 cm nad powierzchnią dachu stromego. Oczywiście dach powinien być wykończony pokryciem niepalnym.

Komin stalowy lub ceramiczny do kominka - z czego wykonuje się kominy do kominków?

Podczas wznoszenia komina uwzględnia się możliwości technologiczne i konstrukcyjne domu. Oprócz nich warto znaleźć rozwiązanie odpowiednie pod względem wymiarów, zastosowanego materiału, co przekłada się nie tylko na trwałość, ale też walory estetyczne.

Z czego można wykonać przewody kominowe? Najczęściej wznosi się:

  • kominy murowane,
  • kominy ceramiczne,
  • kominy stalowe (ze stali kwasoodpornej).

Przewód kominowy murowany jest odporny na wysoką temperaturę i pozwala na długie utrzymanie jej. Wielkość, kształt i średnica murowanych przewodów kominowych powinna być perfekcyjnie zaplanowana. Takie konstrukcje dają dużą swobodę w budowaniu komina, by na przykład ominąć rozmaite przeszkody. Niestety równocześnie są najmniej odporne na działanie spalin, kwasów, wilgoci czy rozszczelnienie.

Kominy ceramiczne to rozwiązania trójwarstwowe (rura ceramiczna, pustaki, warstwa izolacyjna). Wyróżniają się olbrzymią odpornością termiczną, jeśli wystąpi pożar sadzy. Nie szkodzi im również wilgoć ani działanie kwasów.

W przypadku zastosowania rur stalowych zyskuje się szereg korzyści. Są lekkie, proste w montażu i niezmiernie szczelne. To też oszczędność miejsca wewnątrz budynku. Ponadto stal żaroodporna nie traci swoich właściwości nawet pod wpływem bardzo wysokich temperatur, kwasów i wilgoci.

Komin do kominka - dodatkowe wymogi a budowa komina

O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy rozpoczyna się prace przy przewodzie kominowym podłączonym do kominka? Kominy muszą być szczelne, odporne na wysokie temperatury, kwasy i wilgoć, a także posiadać prawidłowo wykonaną izolację.

Kolejną kwestią jest dopuszczalne odchylenie komina. Nie powinno być one większe niż 30 stopni. Dodatkowo w jego konstrukcji nie mogą pojawiać się przewężenia, które utrudniałyby sprawne usuwanie spalin z paleniska.

Kominy do kominków - rozwiązania dla bezpiecznego domu

Bez względu na to, czy wzniesie się komin murowany, czy też postawi na lekką konstrukcję stalową, zawsze trzeba zadbać o prawidłowe wykonanie oraz dopasowanie rozwiązania do konkretnych kominków lub piecyków kominkowych. Od tego bowiem zależy nie tylko wydajność urządzenia grzewczego i komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. A ono pozostaje zawsze wartością nadrzędną, na której nie wolno oszczędzać.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel