Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek - ile kW powinien mieć, czyli optymalne parametry kominków do domu

2024-04-04
Kominek - ile kW powinien mieć, czyli optymalne parametry kominków do domu

Kominek - ile KW, za duża lub za mała moc kominka?


 

Wiele osób decyduje się na kominek w swoich domach, najczęściej znajdując dla niego miejsce w wygodnym salonie, jadalni lub sypialni. Można zdecydować się na kominek gazowy, choć znacznie większą popularnością cieszą się wkłady kominkowe, w których pali się drewnem.

Dlaczego dobór mocy kominka oraz jego wielkości jest tak ważny? Dla szerokiego grona właścicieli domów kluczowe są walory estetyczne. A rozmiar bywa wręcz kluczowy. Niewielki kominek bywa mniej widoczny i w ograniczonym stopniu wpływa na aranżację przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie zakłada się, iż kominek będzie podstawowym urządzeniem grzewczym, to zbyt mały wkład nie wpływa negatywnie na warunki we wnętrzu. Natomiast produkt o zbyt dużej mocy, generuje nadmiar ciepła, co powoduje dyskomfort domowników oraz odbija się oczywiście na niepotrzebnie wyższych rachunkach.


 

Kominek standardowy czy kominek z płaszczem wodnym?


 

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy nadmiar ciepła, produkowany przez kominek o dużej mocy, wykorzystuje się do ogrzewania całego domu lub mieszkania. Kominek bywa jedynym źródłem ciepła, na które stawia się np. w tak zwanych okresach przejściowych, gdy włączenie głównego ogrzewania byłoby nieopłacalne bądź niemożliwe. W roli takiego ogrzewania używa się rozmaitych rozwiązań, takich jak kominek z płaszczem wodnym lub kominek powietrzny z systemem DGP, co pozwala rozłożyć nadwyżki, poprzez oddawanie ciepła przez kilka godzin w różnych częściach domu.

Wówczas należy jednak wziąć pod uwagę wiele kluczowych elementów, by prawidłowo dopasować jego moc grzewczą do powierzchni domu. Dzięki temu wkład kominkowy działa sprawnie, zapewniając ciepło i optymalizując wydatki.


 

Moc kominka a powierzchnia domu - jak dobrać idealne rozwiązanie?


 

Gdy chce się sprawdzić, jakiej mocy kominek powinno się zamontować w domowych wnętrzach, należy wykonać odpowiednie obliczenia.

Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszy pozwala na określenie uśrednionego zapotrzebowania na ciepło i uwzględnia się w nim poziom termoizolacji. Pamiętajmy bowiem, że strata ciepła w równie dużym stopniu wpływa na funkcjonalność kominka, co sama jego moc. Jak zatem dobrać wkład kominkowy? Uznaje się, że:

  • dom o nowoczesnej i dobrej izolacji wymaga: 30 W/m(0,75 kW na każde 25 m3),
  • dom o średniej jakości izolacji (wykonanej w starych technologiach): 40 W/m3 (1 kW na każde 25 m3),
  • dom o niskiej jakości izolacji lub jej nie posiadający: 80 W/m3 (2 kW na każde 25 m3).

Jak obliczyć moc grzewczą kominka, by uzyskać precyzyjniejsze wartości? Wystarczy wykorzystać wzór:

E=V x G x (Tw - Tz)

W tym przypadku symbol E to strata mocy cieplnej, V - kubatura ogrzewanych wnętrz, G - współczynnik przenikalności cieplnej (brak lub słaba izolacja: 1,2, średnia: 0,90, dobra: 0,75). Natomiast Tw i Tz to temperatura, jaką chce się utrzymać we wnętrzu oraz temperatura panująca na zewnątrz (warto założyć przy tym wartość ekstremalną, np. -20 stopni).

Jeśli zatem chce się wybrać idealne rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb, trzeba dokładnie przeliczyć moc nominalną wkładu kominkowego.

Dla przykładu przy nowoczesnym budynku z dobrą termoizolacją o powierzchni 100 m2 i wysokości wnętrz 2,6 metra zapotrzebowanie wyniosłoby:

E= (100 x 2,6) x 0,75 x (20-(-20))

E= 7800 W (7,8 kW)

Tak precyzyjne pomiary, uwzględniające kubaturę budynku, straty ciepła wynikające ze słabej izolacji oraz dodatkowe kryteria, jak różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, pozwalają wybrać kominek o optymalnych parametrach technicznych, co przekłada się na komfort i lepszą eksploatację przez długi czas.


 

Ciepło i przytulność w domowych wnętrzach, czyli jak dobrać moc kominka?


 

Jaki kominek wybrać do domu? Przede wszystkim taki, który spełni oczekiwania użytkowników. Jeśli ma on służyć jako źródło ciepła w sezonie grzewczym lub okresie przejściowym, należy zadbać o to, by w domu zamontowano kominek o mocy dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Wówczas korzystanie z domowych wnętrz z kominkiem stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Ok
2022-09-20
Polecam
pixel