Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek w bloku - czy można go zainstalować?

2023-02-09
Kominek w bloku - czy można go zainstalować?

Czy przepisy prawa pozwalają na instalację kominka w miastach i budynkach wielorodzinnych?

W budynkach jednorodzinnych montaż tradycyjnego kominka jest niezmiernie popularny. Spędzanie czasu przed kominkiem to sposób na przyjemny relaks. Kominek daje ciepło, buduje atmosferę oraz zdobi domowe wnętrza. Instalację kominka najczęściej uwzględnia się na etapie budowy lub remontu domu, co usprawnia wykonanie wszelkich prac montażowych. Czy jednak na taki luksus mogą pozwolić sobie również mieszkańcy miast i budownictwa wielorodzinnego?

Zanim przejdziemy do tematu kominków w blokach, warto poruszyć bardziej ogólne zagadnienie. Nie zawsze montaż klasycznych kominków jest możliwy nie tylko ze względu na typ budownictwa, ale też na specyfikę lokalnego prawa.

Świetnym tego przykładem jest Kraków, w którym od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia w piecach i kominkach drewnem lub węglem. Oznacza to brak opcji stosowania tradycyjnych kominków na terenie miasta. Na obszarze województwa mazowieckiego wprowadzono natomiast „Program ochrony powietrza”. Zgodnie z przepisami nie wolno używać kominków w tak zwane dni smogowe, czyli gdy zanieczyszczenie pyłem powietrza przekracza poziom 50 μg/m3. Oznacza to, że by zapalić w kominku zgodnie z prawem, trzeba śledzić bieżące informacje o jakości powietrza w regionie. W innym razie można narazić się na karę grzywny. Wyjątkiem są domy, w których kominek stanowi jedyne źródło ciepła, służące do ogrzewania wnętrz mieszkalnych, na co pozwalają na przykład nasze kominki z płaszczem wodnym.

Jeśli zatem rozważa się montaż kominka w domu lub mieszkaniu, trzeba rozpocząć od sprawdzenia lokalnych przepisów, by po wzniesieniu wymarzonego kominka móc z niego swobodnie korzystać.

Instalacja kominka w budownictwie wielomieszkaniowym - przepisy

Opisane powyżej przepisy nie są jedynymi ograniczeniami dla osób, które pragną w swoich wnętrzach cieszyć się z przyjemnego ciepła, emitowanego przez kominek. Posiadanie takiego urządzenia grzewczego w bloku obarczone jest bowiem szeregiem ograniczeń.

Zgodnie z prawem na takie rozwiązanie można pozwolić sobie wyłącznie w niskich budynkach wielorodzinnych (do czterech kondygnacji naziemnych włącznie). Dodatkowo należy spełnić szereg innych warunków, w tym:

  • zamontować go w pomieszczeniu nie mniejszym niż 30 m3,
  • uzyskać zgodę od wspólnoty mieszkaniowej,
  • zadbać o to, by we wnętrzu była stosowana wyłącznie wentylacja grawitacyjna (obecność mechanicznej wentylacji wyciągowej jest niedozwolona).

Kominki muszą być oczywiście odpowiednio podłączone do przewodów kominowych, trzeba też zadbać o prawidłowy ciąg, pozwalający na sprawne usuwanie spalin z wkładu kominkowego na zewnątrz. Kominki klasyczne nie mogą być zatem zamontowane w dowolnym miejscu mieszkania.

Alternatywa dla klasycznych rozwiązań - kominki elektryczne i biokominki

Jeśli chcemy mieć kominek w bloku, a nie spełniamy powyższych wytycznych, wówczas trzeba rozważyć inne rozwiązania. Pewną opcją są kominki gazowe. Nie wymagają podłączenia do tradycyjnego, głównego przewodu kominowego. Wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach. Nie trzeba też martwić się skomplikowaną i kosztowną instalacją kominka.

Innym pomysłem na kominek w mieszkaniu są nowoczesne rozwiązania, takie jak:

  • kominek elektryczny,
  • biokominki.

Kominki elektryczne to urządzenia, w których nie pojawia się prawdziwy ogień. Efekt wizualny zbliżony do naturalnego uzyskuje się dzięki diodom LED. Można zdecydować się na modele do zabudowy i wolnostojące, wpisujące się we wszystkie modne aranżacje. Takie urządzenie nie wymaga paliwa, nie generuje spalin. Należy tylko podłączyć je do sieci energetycznej.

Kolejną opcją na kominkowe ciepło w bloku są biokominki, działające na bioetanol. W czasie spalania alkoholu nie pojawiają się zanieczyszczenia takie, jak w przypadku klasycznych kominków. Zamiast tego powstaje niewiele dwutlenku węgla i przede wszystkim para wodna. Często korzysta się z takiej opcji, jeśli chce się mieć kominek w mieszkaniu.

Nowoczesny kominek w bloku i innych budynkach mieszkalnych - rozwiązania dla każdego

Czy da się montować kominki w bloku? Kwestia budowy kominka w mieszkaniu wiąże się z wieloma ograniczeniami. Nie zawsze dostępna jest możliwość instalacji kominka klasycznego, ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Na szczęście istnieją inne opcje, dzięki którym niemal każdy może pozwolić sobie na kominek w bloku. Nawet jeśli nie zastosuje się tradycyjnych kominków, da się zastosować alternatywy (kominek elektryczny, biokominek) - proste w obsłudze, wygodne, budujące nastrój i klimat, a przy tym w pełni dopuszczone do użytku nawet w wielkich miastach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
2022-09-20
Polecam
pixel