Kominek w stylu prowansalskim - jak urządzić efektowne i nastrojowe wnętrze?
Aranżacje w stylu prowansalskim - nastrojowość i ponadczasowy klimat
Styl prowansalski jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się ze słonecznego regionu południowej Francji, kojarzącego się z klimatem śródziemnomorskim, słońcem i wszechobecnymi polami lawendy. Tam też powstał nurt wnętrzarski, który podobnie jak koncepcje ze stylu angielskiego na dobre wszedł do kanonów aranżacyjnych.
Pomieszczenia w stylu prowansalskim wyróżniają się wszechobecnością naturalnych materiałów. Pojawiają się w nich kamienne posadzki, drewniane meble i boazerie oraz dodatki metalowe i szklane. Obok naturalnego koloru drewna stosuje się chętnie wyposażenie malowane na biało i przecierane, by wystylizować je konstrukcje nadgryzione zębem czasu. W całości wnętrze jest jasne, pełne światła (dominacja bieli) oraz sprawia bardzo przytulne wrażenie, zwłaszcza gdy wprowadzi się do modnych przestrzeni kominki w stylu prowansalskim.
Modny kominek - styl prowansalski w różnych częściach domu
Gdzie pojawiają się kominki w stylu prowansalskim? Najchętniej umieszcza się tego typu produkty grzewcze w pomieszczeniach reprezentacyjnych, przeznaczonych do przyjemnego wypoczynku. Z tego względu zazwyczaj spotyka się kominek opalany z pomocą drewna w salonach lub wielofunkcyjnych pokojach dziennych z aneksem kuchennym. Wiele osób decyduje się również na urządzenie sypialni w stylu prowansalskim, w której również da się umieścić kominek, stanowiący dodatkowe źródło ciepła oraz tworzący przytulny nastrój tak potrzebny podczas relaksu.
Kominki w stylu prowansalskim - z czego powinny być wykonane?
Kominki w stylu prowansalskim to nie kwestia wybrania konkretnego typu urządzenia grzewczego. Tak naprawdę bowiem można wprowadzić do prowansalskiego wnętrza wszystkie typy konstrukcji - od klasycznych kominków powietrznych z jedną, dwiema lub trzema szybami, do kominków z płaszczem wodnym, które zapewniają ciepło nie tylko w pomieszczeniu kominkowym, ale też w innych pokojach. Nawet jeśli salon nie jest zbyt przestronny, zawsze można umieścić w nim praktyczny kominek narożny. Do aranżacji w stylu prowansalskim wpisują się nawet piece kominkowe opalane z pomocą drewna - wystarczy tylko wybrać efektowne retro modele z żeliwa.
Aby wnętrze z kominkiem w całości prezentowało się spójnie, trzeba zadbać o odpowiednią obudowę kominka w stylu prowansalskim.
Do tego celu wykorzystuje się najczęściej:
-
cegły,
-
kamienie.
Nurt prowansalski stawia przede wszystkim na naturalne materiały. Dlatego w większości przypadków kominki wykonuje się z czerwonej cegły, połączonej jasnymi fugami. Innym rozwiązaniem jest pomalowanie cegieł na biało, by dodatkowo rozjaśnić wnętrze w stylu prowansalskim.
Kolejną opcją jest wzniesienie obudowy wkładu kominkowego z kamienia. Bywają to gładkie okładziny granitowe, choć można pokusić się o rozwiązania bardziej surowe w formie. W aranżacjach w stylu prowansalskim świetnie sprawdzają się obudowy z kamieni o nierównej wielkości, zróżnicowanym kształcie i kolorystyce. Dodają wnętrzu nieco rustykalnego klimatu. Ciekawym uzupełnieniem takiej konstrukcji są elementy z surowego drewna (obramowanie paleniska, półka nad nim, na której układa się bibeloty - np. zdjęcie w ozdobnej ramce). Dla stworzenia spójnej całości warto zdecydować się na gatunek drewna, z którego został wykonany każdy mebel we wnętrzu (krzesła, stoliki, szafy itp.).
Styl prowansalski a efektowne kominki
Aranżacje w stylu prowansalskim są znacznie jaśniejsze niż wnętrza w duchu angielskim. W jednym i drugim przypadku kluczowy nacisk kładzie się jednak na wygodę i przytulność przestrzeni. Dlatego też warto wybierać proste meble drewniane (najlepiej malowane na biało z przetarciami), stosować naturalne materiały do wyposażenia i wykończenia pomieszczeń, a w centrum strefy do rekreacji warto zbudować kominek, który stanie się nie tylko głównym elementem pokoju, ale tak naprawdę sercem całego domu lub mieszkania.