Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Koszt kominka - ile trzeba zapłacić za kominek do domu?

2024-04-04
Koszt kominka - ile trzeba zapłacić za kominek do domu?

Koszt kominka w domu - różne wkłady kominkowe (powietrzne lub z płaszczem wodnym) i różne ceny

Ile kosztuje kominek? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest aż tak prosta. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie mamy oczekiwania, gdy wybieramy to praktyczne i niezawodne źródło ciepła dla całego domu lub jego części.

Można bowiem zdecydować się na prosty kominek konwekcyjny, którego zadaniem będzie budowanie nastroju i zapewnienie ciepła wyłącznie w reprezentacyjnym pomieszczeniu, np. w salonie. W tym celu wykorzystuje się różne produkty, takie jak kominki na drewno, kominek gazowy. Warto zwrócić uwagę na biokominki - pozwalają na ekologiczne spalanie biopaliwa, nie emitują zanieczyszczeń, a przy tym nie wymagają rozbudowanej instalacji.

Innym rozwiązaniem jest podłączenie kominka do instalacji centralnego ogrzewania (użycie kominka z płaszczem wodnym) bądź zbudowanie systemu kanałów do dystrybucji ciepłego powietrza. Zazwyczaj nie stosuje się już kominków z otwartym paleniskiem - zastąpiono je modelami zamkniętymi, które można znaleźć choćby na naszej stronie w kilku kategoriach.

Nie zapominajmy, że na finalną cenę wpływa marka kominka (ze względów bezpieczeństwa zawsze lepiej wybrać produkt wyższej jakości niż przeciętny produkt), typ, materiał, z którego został wykonany wkład kominkowy i podłączony do niego system, jego wielkość i moc nominalna. Im większe i bardziej skomplikowane rozwiązanie, tym oczywiście cena zazwyczaj będzie wyższa.

Nie tylko wkład kominkowy, czyli zakup innych materiałów do budowy kominka

Gdy próbujemy oszacować, ile kosztuje wykonanie kominka, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko zakup samego wkładu kominkowego. Oprócz niego należy bowiem nabyć szereg materiałów montażowych i wykończeniowych.

Pamiętajmy, że wkład wymaga odpowiedniej zabudowy, dopasowanej do wnętrza oraz konkretnej aranżacji. Można do tego celu wykorzystać rozmaite produkty. Tworzy się choćby kominki murowane lub kamienne. Zwolennicy prostych rozwiązań mogą natomiast wybrać praktyczne płyty izolacyjno-konstrukcyjne, montowane z lub bez stelaży. Gdy już finalizuje się budowę kominka, trzeba jeszcze dobrać materiał na zewnętrzną warstwę - może to być okładzina kamienna, ceramiczna lub nawet drewniana.

Oprócz podstawowych surowców, podczas tworzenia kosztorysu, uwzględnia się również zakup dodatkowych akcesoriów i produktów, jak:

  • kleje,

  • masy szpachlowe,

  • impregnaty,

  • izolatory,

  • wkręty i kołki,

bez których prawidłowy montaż zabudowy kominka nie jest możliwy.

Koszt postawienia komina - instalacja źródłem komfortu i bezpieczeństwa

W przypadku kominków na drewno koniecznym elementem całego systemu jest szczelne podłączenie wkładu do przewodów kominowych. Jeśli w danym miejscu nie występuje standardowy komin murowany, wówczas należy rozważyć wzniesienie nowego.

Innym pomysłem na podłączenie kominka do przewodu kominowego jest przygotowanie specjalnej instalacji kominkowej, czyli budowa komina systemowego, składającego się z systemu lekki rur, odpornych na wysokie temperatury, wilgotność i inne niszczycielskie czynniki.

W przypadku kominów systemowych montaż nie jest specjalnie skomplikowany, trzeba jednak zadbać o szczelność wszystkich połączeń.

Budowa kominka cena - prace wykończeniowe i zabudowa kominka

Gdy ma się już projekt kominka oraz zakupiło się wszystkie niezbędne materiały i urządzenia, pozostaje kwestia montażu. W przypadku pieców kominkowych lub biokominków nie nastręcza ona większych trudności. Jednak przy tworzeniu obudowy kominkowej do wkładu z płaszczem wodnym lub systemem DGP, bądź w miejscach, gdzie trzeba wykonać obudowę komina, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają w tej dziedzinie doświadczenie.

Choć oznacza to dodatkowe koszty, pozwala jednak perfekcyjnie wykonać każdy nawet najbardziej designerski projekt oraz zapewnić późniejszy pełen komfort i bezpieczeństwo podczas wieloletniej eksploatacji.

Koszt budowy kominka w domu - podsumowanie

Kominek to niezawodne źródło ciepła, z którego chętnie chce skorzystać wiele osób w swoich domach. Zanim jednak przystąpi się do wznoszenia kominka, warto dokładnie oszacować koszty, związane z zakupem wkładu i wszystkich pozostałych komponentów, dostosowaniem, modernizacją kominów murowanych bądź stworzeniem nowego systemu kominowego. Warto też sprawdzić, ile wyniesie nas obudowa kominka.

Dopiero uwzględnienie wszystkich wymienionych elementów pozwala oszacować koszty budowy kominka. Aby zatem uzyskać konkretne wartości i stworzyć precyzyjny kosztorys, najlepiej skontaktować się z doświadczonymi specjalistami. W Trend Kominki oczywiście zawsze służymy pomocą.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-02
Super sprzedawca
2022-09-20
Polecam
pixel