Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż kominka wolnostojącego - najważniejsze informacje

2023-01-29
Montaż kominka wolnostojącego - najważniejsze informacje

Jak zamontować piec kominkowy - czym jest piec wolnostojący typu „koza”?

W domach oprócz standardowych kominków, również tych wyposażonych w płaszcz wodny, stosuje się różne rodzaje pieców kominkowych, określanych zwyczajowo kozami. Co to takiego? Tak nazywa się wolnostojące urządzenia grzewcze, zbliżone w konstrukcji i formie właśnie do kominków. Mogą być opalane drewnem, brykietem, a niekiedy pelletem i węglem. Mają zamknięte paleniska i są podłączone do komina. Bywają jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, bądź używa się ich jako uzupełnienia dla standardowego systemu (np. poza sezonem grzewczym).

Najczęściej są to konstrukcje:

  • stalowe
  • żeliwne

Pierwsze z wymienionych mają cieńsze ścianki i szybciej się nagrzewają. Żeliwne natomiast długo utrzymują ciepło, nawet po całkowitym wygaśnięciu pieca kominkowego.

Różnice w kwestii pieców kominkowych pojawiają się też w przypadku wykończenia ich powierzchni. Niektóre mają nieosłoniętą, metalową formę. Inne przypominają dawne konstrukcje pieca kaflowego, pokrytego ceramicznymi kafelkami, co dodaje im ciekawych walorów estetycznych, szczególnie cenionych w aranżacjach retro.

Jak wybrać idealny piec wolnostojący kominkowy do domu - ogrzewanie wnętrz kominkiem

Gdy poszukuje się idealnego pieca kominkowego, który zapewni optymalne warunki termiczne w pomieszczeniu, nie można kierować się wyłącznie walorami wizualnymi produktu. Znacznie ważniejsze są:

  • moc
  • regulacja dopływu powietrza
  • czas palenia

Moc pieca dobiera się do konkretnego pomieszczenia - jego wielkości oraz zastosowanej termoizolacji budynku. Stosuje się do tego ogólną zasadę, iż na metr kwadratowy powierzchni grzewczej powinno przypadać ok. 30 do 50 W (w dobrze zaizolowanym budynku).

Równie ważna jest regulacja wlotu powietrza, a co za tym idzie mocy urządzenia grzewczego. Może się odbywać ręcznie, choć w nowocześniejszych konstrukcjach za dopływ powietrza do spalania odpowiada termostat.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jeśli chce się znaleźć kozę, która zapewni optymalny komfort cieplny, warto zwrócić uwagę na czas użytkowania pieca. Jeśli ma być on regularnie użytkowany, lepiej wybrać wydajniejszy model, do którego nie trzeba będzie często dorzucać opału, co znacząco ułatwi życie domownikom.

Przygotowanie miejsca pod kozę, czyli jak podłączyć piec kominkowy?

Gdzie najlepiej ustawić piec kominkowy? Takie urządzenie grzewcze powinno się znaleźć przy ścianie (kominie). Jeśli pozwalają na to warunki, można zdecydować się na ustawienie pieca we wcześniej przygotowanej wnęce, pamiętając, by nie dotykał on bezpośrednio do ściany.

Warto zlokalizować go w centralnym punkcie wnętrza, co ułatwi optymalne wykorzystanie jego możliwości. Gdy projektuje się przestrzeń pod kozę, należy dokładnie przyjrzeć się temu, jakie ma być bezpośrednie sąsiedztwo pieca kominkowego. Nie mogą znajdować się w nim żadne przedmioty łatwopalne (dystans ok. 100 cm od pieca). Mocno nagrzewająca się powierzchnia kozy mogłaby bowiem doprowadzić do ich zapalenia.

Równie ważne jest właściwe podłoże pod piecem. Piec kominkowy nie może stać na powierzchni zrobionej z materiałów łatwopalnych, jak wykładzina dywanowa lub parkiet z drewna. Zdecydowanie lepszą opcją są odporne na wysoką temperaturę posadzki wyłożone płytkami ceramicznymi lub naturalnym kamieniem. Jeśli jednak planujemy ustawić piec na mniej trwałych podłogach, warto w tym miejscu pod piecem położyć płytę z blachy lub szkła hartowanego.

Przed przystąpieniem do prac montażowych pieca warto też sprawdzić przewód kominowy. Jeśli stary komin jest w złym stanie, należy zaadoptować go do nowej roli, wprowadzając do niego nowy wkład ze stali kwasoodpornej. Jeżeli natomiast w pomieszczeniu nie ma komina, należy wykonać montaż nowego. Może to być komin zewnętrzny lub wewnętrzny. Najlepiej zdecydować się na stalowe kominy systemowe, które nie wymagają skomplikowanych przeróbek i prac murarskich. Pamiętajmy też, że zastosowanie długiego, poziomego przewodu lub kilku kolanek jest niewskazane. Wlot do komina powinien znajdować się w niewielkiej odległości za piecem kominkowym.

Nowoczesne piece wolnostojące - zasady montażu

Jak przeprowadzić montaż pieca? Jeśli został on już ustawiony w docelowym miejscu, przy którym znajduje się otwór w przewodzie kominowym, łączenie wykonuje się przy pomocy żaroodpornych rur, o średnicy takiej samej jak średnica króćca spalinowego w piecu. Przewody łączy się na wcisk, a w miejscu połączenia z kominem wykorzystuje się kolanko, które łączy rurę odprowadzającą dym i króciec trójnika.

By zachować skuteczność odprowadzania spalin, a co za tym idzie pełne bezpieczeństwo użytkowników, należy sprawdzić szczelność wszystkich elementów. Miejsce łączenia przewodu z murowanym przewodem komina dodatkowo uszczelnia się zaprawą, odporną na wysokie temperatury, oraz maskuje się stalową rozetą.

Wykorzystanie pieca kominkowego w domowych warunkach do ogrzewania każdego pomieszczenia

Piece kominkowe to naprawdę opłacalna inwestycja. Są wydajne i pięknie się prezentują we wnętrzach, nie tylko tych urządzonych w stylu tradycyjnym lub vintage. Nie wymagają też tak skomplikowanych prac montażowych, jak w przypadku kominków. Warto zatem rozważyć wprowadzenie takich urządzeń grzewczych do naszych domów, by podnieść komfort cieplny o każdej porze roku, a także zbudować niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu do rekreacji i wypoczynku.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-02
Super sprzedawca
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel