Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłączenie kominka do komina - jak je poprawnie wykonać?

2023-02-09
Podłączenie kominka do komina - jak je poprawnie wykonać?

Podłączenie kominka - kontrola ciągu przy wkładzie kominkowym

Prawidłowe podłączenie wkładu kominkowego jest kluczowe dla bezpiecznego użytkowania urządzenia grzewczego w domu. Dlaczego? To właśnie ono ma gwarantować właściwe przedostanie się produktów spalania drewna (lub pozostałości, które emitują inne paliwa stałe bądź gazowe) z paleniska do komina, a stamtąd na zewnątrz budynku. Dotyczy to klasycznych modeli powietrznych, kominków z płaszczem wodnym i piecyków kominkowych.

Zanim przystąpi się do montażu, trzeba sprawdzić ciąg kominowy. Co to takiego? To ruch powietrza, który wymusza różnica temperatury powietrza znajdującego się w kominie i na zewnątrz budynku. Im jest ona większa, tym skuteczniej wysysa się spaliny. Z drugiej strony brak ciągu lub niewystarczający ciąg (zła konstrukcja przewodu kominowego, zatkany komin) może być groźny dla domowników.

W zależności od typu urządzeń grzewczych ciąg kominowy ma wynosić:

  • urządzenia na paliwa stałe: do 40 Pa,
  • kotły gazowe lub olejowe: 1-15 Pa.

Przed montażem kominka warto zatem sprawdzić poziom ciągu kominowego. Może to przeprowadzić kominiarz, który skontroluje ciąg w komorze spalania wkładu kominkowego i kanale kominowym.

Prawidłowe podłączenie wkładu kominkowego do komina - od czego zacząć?

Zanim rozpocznie się łączenie wkładu kominkowego z przewodem kominowym, ten pierwszy trzeba wypoziomować, co ułatwia późniejszy montaż kominka oraz stworzenie obudowy w odpowiedniej formie i stylu. Do właściwego ustawienia wykorzystuje się ruchome elementy nóżek oraz podstawy samego wkładu.

Warto przyłożyć się do tego prostego zadania, by usprawnić późniejsze prace przy wznoszeniu i wykończeniu obudowy kominka oraz zapewnić bezpieczeństwo domownikom podczas użytkowania wkładu kominkowego.

Jak połączyć kominek i przewód kominowy, czyli bezpieczny wkład kominkowy do salonu

Przyłącze kominka i wszystkie elementy instalacji i rur muszą być szczelne, odporne na wysokie temperatury, kwasy i wilgoć, a także mieć odpowiednią średnicę, by spaliny mogły swobodnie wydostawać się na zewnątrz, a nie pozostawać w komorze spalania bądź co gorsza przenosić się do pomieszczenia.

Do połączenia kominka z kominem wykorzystuje się żaroodporne rury stalowe. Najczęściej bywa to kawałek (do 1 metra), połączony z kolankiem i przejściówką, która pozwala na połączenie z przewodem kominowym w ścianie. Wszystkie elementy (z jednej strony ze sznurkiem) zazwyczaj łączy się na wcisk (kominy ceramiczne) - nie potrzebują dodatkowych uszczelniaczy. Z drugiej strony rurę spalinową podłącza się do czopucha kominka. Jego średnica i średnica rury (podobnie jak przekrój komina i przewodu) powinny być zatem takie same, by na łączeniu nie pojawiały się duże luzy. Wszelkie nieszczelności w tym miejscu można uszczelnić silikonem wysokotemperaturowym.

W kominach tradycyjnych, murowanych konstrukcja wygląda nieco inaczej. Zamiast przejścia do kominów ceramicznych, w powstały w ścianie otwór wkłada się kolanko lub bezpośrednio rurę, a połączenie uszczelnia się przy pomocy zaprawy szamotowej.

Dolot powietrza we wkładzie kominkowym i jego średnica - dodatkowe elementy instalacji

O czym jeszcze pamiętać, gdy podłącza się wkład kominkowy? Nowoczesne kominki posiadają najczęściej wbudowany dolot powietrza z zewnątrz. Dolot podłącza się przy pomocy elastycznej rury, która musi mieć oczywiście odpowiednią średnicę, do króćca pod kominkiem. Takie połączenie kominka z dolotem wzmacnia się przy pomocy opaski zaciskowej.

Jeśli kominek nie jest wyposażony w regulator ciągu kominowego, bez większego trudu można znaleźć taki element na naszej stronie i zamontować go, by uzyskać optymalne warunki do skutecznego i bezpiecznego użytkowania wkładów kominkowych.

Sprawne podłączenie kominka do przewodu kominowego - komfort i bezpieczeństwo domowników

Bez względu na to, czy wykorzystuje się kominek okazjonalnie do budowania klimatu, czy też ma on stać się ważnym elementem instalacji grzewczej, zawsze trzeba zadbać o prawidłową instalację, w tym oczywiście połączenie wkładów kominkowych z przewodami kominowymi. To niezbędne dla prawidłowego i skutecznego odprowadzania spalin.

Warto wykorzystać odpowiednie materiały (najwyższej jakości rury stalowe, właściwe uszczelniacze). Dodatkowo przed pierwszym rekreacyjnym użyciem kominka, trzeba w nim rozpalić, by sprawdzić, czy wszystko działa jak należy. Pamiętajmy o tym, że jeśli wykorzystaliśmy silikony lub zaprawę, przed testowym rozpaleniem w kominku, musimy odczekać około 24 godziny, by materiał całkowicie wyschnął. Przy pierwszym rozpaleniu niekiedy pojawia się charakterystyczny zapach, związany z wypalaniem farby, którą pomalowano wkład kominkowy, a także uszczelniaczy, sznurków. Trzeba zatem dokładnie wywietrzyć pomieszczenie, by następnie móc już normalnie korzystać ze swojego nowego kominka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-31
Bardzo duży wybór materiałów...POLECAM
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel