Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym - co trzeba wiedzieć?

2023-02-07
Podłączenie kominka z płaszczem wodnym - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego warto zdecydować się na kominki z płaszczem wodnym?

Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym (wodny wymiennik ciepła) to jedno z ciekawszych rozwiązań na rynku, które łączy walory estetyczne z wysoką funkcjonalnością. Jeśli wykorzysta się wydajne urządzenia, prawidłowo podłączone do domowych instalacji, można bowiem z pomocą zwykłego kominka w salonie, ogrzać inne pomieszczenia, wykorzystując do tego ciepło wytwarzane w palenisku.

W efekcie nie dochodzi do niepotrzebnego przegrzewania jednego z pomieszczeń. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, co zwiększa komfort termiczny we wszystkich częściach domu. Przydaje się to zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim, gdy chce się skutecznie podnieść temperaturę, bez konieczności uruchamiania głównego ogrzewania. A to wszystko z kolei przekłada się na solidne oszczędności w domowym budżecie.

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym (wodnym wymiennikiem ciepła) - gdzie go umieścić?

Miejsce montażu kominka, w ramach którego użyto wodnego wymiennika ciepła, jest ściśle związane z lokalizacją komina. Najwygodniej zatem zaplanować takie rozwiązanie jeszcze na etapie budowy lub remontu budynku.

Nie ma jednak przeszkód, by dobudować kominek z płaszczem wodnym w późniejszym czasie. Może się to jednak wiązać z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych, by wznieść komin (np. z rur ze stali nierdzewnej otoczonych izolacją) oraz doprowadzić wszystkie niezbędne elementy instalacji. Pamiętajmy bowiem, że wkład kominkowy z płaszczem wodnym trzeba połączyć z domową instalacją grzewczą przy pomocy rur (najczęściej miedzianych). Dodatkowo, niezbędne jest wzniesienie zbiornika buforowego (dwie rury: dostarczające ciepłą i zimną wodę), które w niektórych instalacjach można zastąpić sprzęgłem hydraulicznym.

Z czego składa się kominek z płaszczem wodnym?

Czym w ogóle jest kominek wyposażony w tak zwany płaszcz wodny? To rozwiązanie grzewcze, w którego skład wchodzi:

  • obudowa,
  • wymiennik ciepła (rurki, w których krąży woda).

Kominek może być przeszklony z jednej, dwóch lub nawet trzech stron, co wpływa oczywiście na jego walory wizualne, ale też przekłada się na skuteczność działania.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym? Wytwarzane podczas użytkowania kominka ciepło prowadzi do podgrzania wody krążącej w rurkach, skąd jest ona transportowane do układu grzewczego, w tym kaloryferów lub ogrzewania podłogowego (system ogrzewania powierzchniowego wodnego). Przy pomocy kominka z płaszczem wodnym można również podgrzewać wodę do użytku sanitarnego.

Jak dobrać i jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym - najważniejsze parametry a wodny wymiennik ciepła

Gdy dobiera się odpowiedni kominek z płaszczem wodnym, należy zwrócić uwagę na trzy parametry:

  • sprawność,
  • moc grzewcza,
  • bilans cieplny.

Zawsze warto wybierać urządzenia oferujące jak najwyższą sprawność. Moc natomiast powinna być dopasowana do specyfiki danego budynku oraz wielkości przestrzeni do ogrzania. Przyjmuje się, że w energooszczędnych domach starcza do 30 W/m2. W starym budownictwie natomiast zapotrzebowanie może być znacznie większe ze względu na słabą termoizolację lub jej brak. Niekiedy sięga ono nawet 130 W/m2.

Bilans cieplny z kolei określa, ile ciepła wytworzonego w kominku ma być przekazane do wody, a ile wypromieniowane przez korpus wkładu. Jeśli chce się ograniczyć promieniowanie przez szybę, warto zdecydować się na modele kominka z płaszczem wodnym z podwójnym lub potrójnym przeszkleniem.

Kominek z płaszczem wodnym a podłączenie do instalacji centralnego ogrzewania - różne typy rozwiązań i potrzeby domowników

Sposób podłączenia kominka z płaszczem wodnym zależy od koncepcji instalacji, którą pragnie się zbudować w swoim domu. Dotyczy to typu systemu grzewczego (z kotłem gazowym lub na paliwa stałe; w którym kominek ma zasilać kaloryfery lub ogrzewanie podłogowe, a także wspierać ogrzewanie wody w kranach).

Obecnie coraz częściej odchodzi się od rozwiązań w układzie otwartym, które posiadają specjalne, otwarte naczynie wzbiorcze, pozwalające na cyrkulację powietrza. W takim systemie ciśnienie wody jest stałe, co przekłada się na niską awaryjność. Niezamykanie zbiornika niesie też ze sobą konieczność uzupełniania straconej w czasie eksploatacji wody.

Znacznie częściej stosuje się współcześnie kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym. Takie naczynie wzbiorcze nie ma otworów, co wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń, dzięki którym ciśnienie i temperatura wody będą utrzymywane na stałym poziomie.

Często razem z kominkiem z płaszczem wodnym stosuje się zbiornik buforowy. To idealne rozwiązanie w przypadku kominków łączonych z ogrzewaniem podłogowym, które zalicza się do systemów niskotemperaturowych. Pozwala to zebrać wytworzone ciepło i wykorzystać je nawet długo po tym, gdy płomień w kominku dogaśnie. Bufor ciepła warto stosować, gdy ma się kominek z płaszczem wodnym połączony z piecem gazowym, na paliwa stałe lub elektrycznym.

Bezpieczny kominek z płaszczem wodnym - kluczowe elementy systemu a zabezpieczenie termiczne

O ile w układzie otwartym liczba elementów systemu jest niewielka, o tyle w systemach zamkniętych niezbędne jest wykorzystanie i właściwe podłączenie kilku rozwiązań, gwarantujących bezpieczne użytkowanie kominka z płaszczem wodnym. Zalicza się do nich choćby:

  • zawór lub system regulujący temperaturę powrotu,
  • zawór zabezpieczenia termicznego i ochrona przed wzrostem ciśnienia.

Pamiętajmy, że do wkładu z płaszczem wodnym należy doprowadzać wodę o temperaturze nie niższej niż 55 stopni. W niższej temperaturze dochodzi bowiem do kondensacji pary wodnej w spalinach i skraplania wody na wewnętrznych ściankach wkładu. W efekcie powstaje osad o właściwościach zbliżonych do smoły, który jest trudny do usunięcia, a na dodatek stanowi silny izolator, co ogranicza sprawność urządzenia. Równocześnie zbyt niska temperatura wody powoduje powstanie pary i związków siarki, a to może doprowadzić do wytworzenia korozji niskotemperaturowej, która atakuje najsłabsze elementy układu, niszcząc je i powodując przecieki. Dlatego też tak ważne jest zastosowanie właściwie podłączonego zaworu regulującego temperaturę powrotu.

A jak nie doprowadzić do nadmiernego wzrostu temperatury wody we wkładzie? Zgodnie z przepisami kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym muszą posiadać systemy zabezpieczające przed zagotowaniem się wody i dojściem do niepożądanego wzrostu ciśnienia wody. Ma to kluczowe znaczenie w razie awarii lub braku prądu. Wówczas zawór zabezpieczenia termicznego otwiera się i wpuszcza do wężownicy schładzającej zimną wodę z instalacji sanitarnej. Przejmuje ona nadmiar ciepła, a następnie jest wypuszczana do kanalizacji.

Instalacja kominka z płaszczem wodnym - sposób na ciepły i wygodny dom

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie niezmiernie praktyczne. Nie tylko zdobi salon, ale też dostarcza ciepło potrzebne do ogrzania całego domu. Zwłaszcza w przypadku systemów zamkniętych, należy jednak zadbać o rozplanowanie poszczególnych elementów oraz o prawidłowe połączenie ich w działający system, by zapewnić optymalną sprawność urządzenia, a także pełne bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-08-30
szybko sprawnie jeszcze napewno tam wrócę , serdecznie polecam
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel