Przykry zapach kominka?... Co z tym zrobić!?

Przykry zapach kominka - co z tym zrobić!?
Jest sobotni wieczór. Gościsz kilku dobrych znajomych i świetnie się bawicie...Atmosfera wspaniała, wino, śmiech i ... tylko ten przykry zapach, a właściwie smród...Podejrzewam, że dla wielu użytkowników kominków i pieców kominkowych brzmi to znajomo... Problem: Przyczyn powstawania takich nieprzyjemnych zapachów może być kilka.
Niektóre z nich to:
- zbyt wilgotne drewno, którym palimy w kominku,
- pozostałości pochodzenia zwierzęcego zalegające w przewodzie kominowym,
- niewypalona (nieutwardzona) do końca farba na elementach wkładu kominkowego,
ale te przyczyny pojawiają się z reguły na początku naszej przygody z paleniem w kominku, czy w piecu i po kilku intensywnych paleniach najczęściej ustają. Jednak, kiedy taki przykry zapach pojawia się i nie ma zamiaru ustąpić, to najczęściej problemem są skropliny wydostające się z elementów przyłącza kominowego i spływające na rury lub czopuch wkładu kominkowego, lub pieca.
Winowajca to kreozyt, jeden ze składników smoły drzewnej, który pod wpływem temperatury wydziela przykry zapach, ale co gorsze, kreozyt posiada właściwości rakotwórcze. Często, przyczyną takiego stanu rzeczy jest... - palenie zbyt wilgotnym drewnem. Dobrze jest zaopatrzyć się w miernik wilgotności drewna i używać tylko tego o wilgotności maksymalnie 20%.

- Jak sobie z tym poradzić?
- Co możemy zrobić?
✅ Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu:
Wystarczy odwrócić bieg przyłącza kominkowego tak, aby szerszy (kielichowy) koniec elementu przyłącza był skierowany do góry, a koniec spęczony do dołu. Po odwróceniu biegu przyłącza kominkowego skropliny nie pojawiają się już na zewnętrznej stronie rur i nie brudzą ich. Ale przede wszystkim znika ten nieprzyjemny i niezdrowy, przykry zapach.
Takie odwrócenie biegu przyłącza umożliwia jeden mały element - złączka żeńska antykondensacyjna, którą montuje się bezpośrednio na wyjściu spalin (czopuchu) piecyka. Złączka taka jest dostępna w naszym sklepie tutaj.