Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

2021-08-04
Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych

Ciąg wsteczny w kanałach wentylacyjnych.

W budynkach, które są wentylowane w sposób naturalny (grawitacyjny), powietrze zanieczyszczone usuwane jest przez kanały wentylacyjne.
Skuteczność działania kanałów jest zależna od siły ciągu, który jest wytwarzany naturalnie przez siły natury.
Naturalny ciąg kominowy to efekt różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i na zewnątrz. Gęstość powietrza jest zależna od jego temperatury.
Ciąg jest prawidłowy wtedy, kiedy w budynku jest cieplej niż na zewnątrz. Wtedy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz.

Kiedy powstaje ciąg wsteczny?

Ciąg wsteczny występuje wtedy, kiedy sytuacja jest odwrotna – powietrze, zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza.
Tak dzieje się często w upalne letnie dni, kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz w budynku.
Można nie zauważyć tego zjawiska w ogóle, bo po prostu wietrzy się mieszkanie, otwierając okna.

Jakie są przyczyny powstawania ciągu wstecznego?

Nieprawidłową wymianę powietrza łatwiej jest stwierdzić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania.
Wtedy zimne powietrze, które wpada do pomieszczeń przez kanały wentylacyjne (głównie w toalecie i łazience) i nieprzyjemnie wyziębia te pomieszczenia.
Takie zjawisko jest niepoprawne!

Kolejną przyczyną zaburzania siły ciągu kominowego jest brak dopływu niezbędnego do wentylacji powietrza.
Obudowa budynku i zbyt szczelne okna mogą nie zapewnić dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a gazowe urządzenia grzewcze powodują jego zasysanie przez kanały wentylacyjne, co także powoduje powstawanie ciągu wstecznego.

Niewłaściwa konstrukcja komina również może spowodować osłabienie ciągu kominowego. Zbyt krótkie przewody wentylacyjne, brak ocieplenia przewodów, za mały przekrój przewodów, czy nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach mogą stanowić przyczyny złego ciągu kominowego. Niedomagania te (z wyjątkiem naturalnych zaburzeń wywołanych samą naturą wentylacji grawitacyjnej) są konsekwencją błędów projektowych lub wykonawczych i nie powinny się zdarzać w prawidłowo zaprojektowanych i solidnie wykonanych domach.

Wiatr może być również przyczyną powstawania zawirowań w okolicach wylotu komina i powodować powstawanie stref nadciśnienia, które zmniejszają efektywność odprowadzania spalin. Takie problemy występują tylko na niektórych obszarach, tam, gdzie występują tzw. wiatry opadające.

Niebezpieczeństwa związane z powstawaniem zjawiska ciągu wstecznego.

Zjawisko odwrócenia ciągu jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do zasysania spalin wydostających się z przewodów dymowych oraz spalinowych
i wtłaczania ich powtórnie do budynku. Wentylacja, która działa niewłaściwie, nie odprowadza poprawnie produktów spalania (gazów), które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych.
Najniebezpieczniejszym z nich jest tlenek węgla, który powoduje bardzo groźne, a często nawet śmiertelne zatrucia.

Jednym z najpopularniejszych sposobów rozwiązania problemów z ciągiem wstecznym jest zainstalowanie odpowiedniej nasady kominowej.

Czytaj również: Nasada kominowa obrotowa - dlaczego warto ją zamontować?

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-20
Ok
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
pixel