Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czyszczenie kominka - jak to robić prawidłowo?

2022-10-17
Czyszczenie kominka - jak to robić prawidłowo?

Sprawdzanie stanu technicznego, konserwacja i czyszczenie kominka to czynności, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie urządzenia grzewczego. Dlaczego należy regularnie czyścić kominek i jak zrobić to w odpowiedni sposób? Poniżej zestaw niezbędnych informacji.

Dlaczego trzeba regularnie czyścić kominek?

Kominek to nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim urządzenie grzewcze. Podobnie jak wszystkie urządzenia tego typu, wymaga odpowiedniej konserwacji i regularnych kontroli stanu technicznego.
W palenisku i na wewnętrznych ścianach przewodu kominowego gromadzi się dużo sadzy i popiołu. Jeśli będziemy usuwać je zbyt rzadko, czyszczenie kominka stanie się bardzo kłopotliwe i uciążliwe. Nie pomogą nawet profesjonalne środki czyszczące.
Skutki tego typu zaniedbań mogą być znacznie poważniejsze i w efekcie doprowadzić do awarii i kosztownych napraw.

Konsekwencją może być:

 • szybsze przygaszanie kominka;
 • cofanie się spalin;
 • mniejsza wydajność spalania drewna;
 • problemy z przepływem powietrza i odprowadzeniem dymu;
 • większe zadymienie domu, a nawet pożar;
 • w przypadku palenie wilgotnym drewnem zatkanie, a nawet samozapłon.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy regularnie dbać o czystość kominka. Nie jest to szczególnie trudne.

Czym czyścić kominek? Akcesoria do czyszczenia kominka.

W pierwszej kolejności powinniśmy się zaopatrzyć w narzędzia, które ułatwią nam usuwanie sadzy i popiołu. Znajdziemy je w specjalnych sklepach z kominkami lub marketach budowlanych. W zależności od potrzeb możemy kupić poszczególne elementy osobno lub wyposażyć się w gotowy zestaw do prac porządkowych w palenisku i wokół kominka.

Do czyszczenia kominka będą ci potrzebne następujące akcesoria:

 • miotełka i szczotka do wymiatania;
 • szufelka;
 • pogrzebacz;
 • łopatka kominkowa do usuwania popiołu;
 • szczypce;
 • wiaderko z pokrywą na popiół;
 • specjalistyczne środki czystości.

Do czyszczenia szyby okiennej konieczna będzie specjalna gąbka. W przypadku większych zabrudzeń na pewno przyda się również odkurzacz, który pozwoli na usunięcie pyłu i sadzy z zewnętrznej ściany kominka

Jak często czyścić kominek?

W świetle przepisów sadzę z przewodu kominowego musimy usuwać przynajmniej 4 razy w roku, a szczególnie:

 • przed rozpoczęciem sezonu grzewczego;
 • po zakończeniu sezonu grzewczego;
 • regularnie co trzy miesiące w sezonie grzewczym.

Sadzę i smołę z wkładu warto zbierać nawet raz w tygodniu. Ponadto zaleca się, aby jeszcze przed sezonem grzewczym zrobić demontaż i gruntowny przegląd kominka

Czyszczenie kominka krok po kroku.


Usuwanie popiołu z kominka.

Czyszczenie kominka powietrznego lub kominka z płaszczem wodnym rozpoczynamy od środka. Za usuwanie brudu zabieramy się dopiero wówczas, gdy ogień zgaśnie i palenisko w całości ostygnie. W pierwszej kolejności wyciągamy wszystkie pozostałości procesu spalania: niespalone resztki drewna i popiół.
Aby zapewnić wydajną pracę kominka, najlepiej robić to za każdym razem, gdy z niego korzystamy. W kominkach bardziej zaawansowanych czynności te można wykonywać raz na miesiąc.
Najprościej wybrać popiół przy pomocy łopatki do usuwania popiołu (i wrzucić go do wiaderka z pokrywką). Dostępne są również odkurzacze, za pomocą których możemy w prosty i higieniczny sposób odessać popiół.

Do czyszczenia ścianek wkładu kominowego, na których lubi osadzać się sadza, należy wykorzystać specjalne preparaty do czyszczenia kominków. Zazwyczaj spryskujemy ścianki wkładu preparatem i odczekujemy kilka minut. Zawarte w preparacie substancje rozpuszczają brud znajdujący się na ścianach, dzięki czemu możemy łatwiej go usunąć.

usuwanie-popiołu-z-kominka

Czyszczenie szyby kominka.

Po wyczyszczeniu wnętrza zabieramy się za mycie szybki. Czysta i przejrzysta szyba pozwoli nam w pełni cieszyć się kominkiem w salonie. Zapewni efekty wizualne w postaci “tańczących” płomieni w kominku.
Warto pamiętać, że do czyszczenia szyby kominkowej nie powinno się używać wody. Do wycierania stosujemy suche ręczniki lub gazety papierowe.

Czyszczenie szyby kominka za pomocą specjalnego preparatu.

Do czyszczenia szyby kominka najlepiej wykorzystać specjalne preparaty do tego przeznaczone. Po kilku minutach od spryskania preparaty zaczną działać. Rozpuszczą oporny osad na szybie i będziemy mogli z łatwością usunąć go ręcznikiem papierowym.
Co zrobić, gdy akurat nie mamy pod ręką preparatów do czyszczenia szyby kominkowej? Nic straconego, możemy zastosować jedną ze skutecznych domowych metod.

Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka.

Jednym ze sprawdzonych (ale niestety uciążliwych) domowych sposobów jest czyszczenie szyby popiołem. Tę metodę można stosować wówczas gdy popiół nie zawiera żadnych drobinek, które mogłyby potencjalnie porysować szybę. W takiej sytuacji popiół rozrabiamy z niewielką ilością wody, tak by powstała gęsta pasta. Nakładamy na ściereczkę lub gazetę i przecieramy szybę do momentu, aż będzie czysta.

czyszczenie-szyby-kominka

Czyszczenie obudowy kominka.

Jeżeli chcemy, aby nasz kominek wyglądał estetycznie i efektownie prezentował się w salonie, musimy też od czasu do czasu umyć samą obudowę kominka. Jak czyścić kominek zewnętrzny? Metoda zależna jest od materiału, z jakiego została wykonana obudowa kominka. Do najpopularniejszych surowców należy beton, marmur, cegła piaskowiec, a także granit.

Czyszczenie obudowy na sucho i na mokro

W większości przypadków trzeba tylko regularnie oczyszczać obudowę kominka z pyłu i sadzy na sucho. Do tego w zupełności wystarczy miotełka lub zwyczajny odkurzacz.
W przypadku średnich i większych zabrudzeń konieczne będzie zastosowanie metody na mokro — wyczyszczenie obudowy przy użyciu łagodnych detergentów z wodą.

Czyszczenie kominka z piaskowca.

Kominek wykonany z piaskowca przecieramy twardą gąbka lub szczotką ryżową i wodą z łagodnym detergentem lub szarym mydłem. W pierwszej kolejności czyścimy budowę roztworem, potem jeszcze raz - tym razem czystą wodą.

Czyszczenie kominka obudowanego marmurem.

Do pielęgnacji obudowy z marmuru najlepiej stosować specjalne środki do czyszczenia marmuru. Alternatywnie stosujemy łagodne preparaty, detergenty o odczynie zasadowym. Myjemy obudowę miękką ściereczką, aby nie zarysować powierzchni. Po umyciu warto również zaimpregnować powierzchnię marmuru warstwą ochronną.

Przeczytaj również:Brudne ściany od kominka - jak sobie z tym radzić?

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i profesjonalna obsługa
2022-09-20
Wszystko ok, bardzo szybka przesyłka.
pixel