Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brudne ściany od kominka - jak sobie z tym radzić?

2022-09-27
Brudne ściany od kominka - jak sobie z tym radzić?

Stylowy kominek w salonie to marzenie wielu z nas. Oprócz ciepła wprowadza do wnętrza klimat i przytulną atmosferę. Niestety częste korzystanie z kominka może powodować szybsze brudzenie się przestrzeni powierzchni wokół niego. Dlaczego kominek brudzi ściany i jak sobie z tym radzić?


Czy brudne ściany od kominka to częsty problem?

Jedną z kwestii, jaką rozważamy przed postawieniem kominka w salonie, jest czystość w jego obrębie. Obawiamy się, że zawartość paleniska, a także powietrze wydostające się na zewnątrz, będzie brudziło ściany, a na meblach w salonie będzie osiadać więcej pyłu i kurzu.
Czy tak jest naprawdę? W rzeczywistości wiele zależy od rodzaju kominka oraz instalacji cieplnej, która jest zainstalowana w budynku — czy jest to system dystrybucji gorącego powietrza a może kominek z płaszczem wodnym?
Nowoczesne kominki w większości przypadków nie powodują dużych zabrudzeń ściany. Zazwyczaj kończy się na niewielkich smugach, które pojawiają się przy kratkach wylotowych. Jednak czasami, szczególnie przy starszej instalacji, zabrudzenia mogą być problemem. Co robić w takiej sytuacji? Jak rozwiązać kwestie brudnych ścian od kominka?


Dlaczego kominek brudzi ściany?

W pierwszej kolejności powinniśmy spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Brudne ściany to dylemat, z jakimi najczęściej borykają się użytkownicy kominków powietrznych opalanych drewnem i po części również tych z systemem DGP. W tego typu kominkach ogrzewanie pomieszczenia dokonuje się za pomocą konwekcji. Wkład kominkowy podgrzewa powietrze wewnątrz obudowy, które następnie wydostaje się przez kratki wentylacyjne do pomieszczenia. Najbardziej zabrudzonym obszarem ściany jest właśnie ta najbliżej kratki.
Taka sytuacja ma miejsce wówczas gdy do układu rozprowadzenia ciepłego powietrza i do wlotu powietrza dostaje się powietrze zawierające drobinki pyłu i kurzu. Pod wpływem ciepła zmieniają się ich parametry fizyczne, wskutek tego szybciej osadzają się na ścianach i sufitach tworząc niechciane smugi. Jak rozwiązać ten problem?

 

1. Wyznacz wlot powietrza z zewnątrz.

Ważne jest, aby powietrze, które zasysane jest do kominka zawierało jak najmniej drobinek kurzu i pyłu. Wówczas na ścianach będzie po prostu przyklejać się ich mniej.
Powietrze do kominka powinno być doprowadzone specjalnym kanałem nawiewnym z zewnętrz. Nie powinniśmy czerpać go z jego wnętrza np. z garażu czy z piwnicy. Dodatkowo warto zadbać o to, aby wlot znajdował się od strony ogrodu, a nie od ulicy, gdzie powietrze potencjalnie jest bardziej zanieczyszczone.

2. Odkurzaj regularnie salon.

Kolejną kwestią jest zadbanie o czyste powietrze również w miejscu, w którym zlokalizowany jest kominek. W miarę możliwości należy regularnie czyścić salon, przecierać szmatką meble, aby zmniejszyć ilość kurzu unoszącego się w powietrzu.
Warto również zrezygnować z palenia papierosów w salonie. Dym z papierosów również podnosi poziom zapylenia.

3. Czyść wkład kominkowy.

Powinniśmy również regularnie zaglądać do wnętrza naszego kominka i sprawdzać, czy w samym wkładzie kominkowym nie nazbierało się zbyt dużo popiołu i brudu. Warto co pewien czas czyścić wkład kominkowy. W ten sposób do całego systemu dostanie się mniej zanieczyszczonego powietrza.

4. Usuń drewno spod kominka.

Należy też zrezygnować z trzymania drewna w schowku pod wkładem. Powietrze zabiera z drewna cały kurz, który potem przykleja się wokół kratek wylotowych.

5. Rozpalaj prawidłowo kominek.

Najwięcej pyłu pojawia się również w trakcie procesu rozpalania. W momencie, gdy robimy to źle lub wykorzystujemy niewłaściwie przygotowany opał (drewno sezonowane poniżej 18 miesięcy o zbyt wysokim poziomie wilgotności) lub chcemy spalić zbyt duże kawałki. Palenie wilgotnym drewnem jest nie tylko nieefektywne i niezgodne z obecnymi przepisami, ale powoduje większe zanieczyszczenie kominka.

6. Zainwestuj w rekuperator.

Problem z brudnymi ścianami zostanie wyeliminowany wówczas, gdy zdecydujesz się na zainstalowanie w domu rekuperatora. Rekuperacja to system, który wspomaga wymianę powietrza w domu. Z rekuperatorem nie będziesz miał problemu ze smugami i na ścianach, ponieważ w powietrze wewnątrz będzie cały czas filtrowane. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Rekuperacja – co to jest, jak działa i kiedy warto ją stosować?

7. Kominek z płaszczem wodnym.

Jeżeli jesteś na etapie wyboru kominka i chcesz uniknąć problemu brudnych sufitów i ścian rozwiązaniem jest montaż kominka z płaszczem wodnym. Tego typu kominek podpięty jest do tradycyjnych grzejników, które zmniejszą zagrożenie zabrudzenia sufitu i ścian.

Czytaj również: Kominek powietrzny czy wodny - co wybrać?

Co zrobić z gromadzącym się brudem na ścianach przy wylotach ciepłego powietrza?

Co jednak zrobić wówczas gdy ściana jest już pobudzona? Czym umyć ścianę przy kominku czy wylotach ciepłego powietrza? Sposób czyszczenia ściany w dużej mierze zależy od tego, czym została pomalowana lub wykończona.

1. Farba.

Na ścianę z kominkiem najlepiej stosować farbę, z której stosunkowo łatwo będzie można usunąć potencjalne zabrudzenia. Farba ta po nałożeniu powinna tworzyć powłokę, która będzie odporna na zmywanie i szorowanie. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się farby lateksowe zmywalne. Jeżeli masz ściany pomalowane właśnie tego typu farbą, wówczas do usunięcia brudu wystarczy ci woda i odrobina detergentów.

Jak to zrobić dobrze?

  1. Zanim zaczniesz zmywać ścianę, najpierw dokładnie usuń sadzę. Najlepiej do tego wykorzystaj odkurzacz ze ssawką/ szczoteczką.
  2. Następnie przetrzyj miejsca wokół kratki nawilżoną szmatką i usuń wszystkie zabrudzenia.

2. Kamień dekoracyjny, wzory i tapety.

Można również zdecydować się na wyłożenie newralgicznych części sufitu ciemnym kamieniem dekoracyjnym, czy też wzorami, na których nie będzie znać ewentualnych zabrudzeń.

Czytaj również:Zabudowa kominka - jakie materiały wybrać?

3. Malowanie.

W przypadku gdy zabrudzenie jest duże i znacząco wpływa na całą estetykę salonu, ostatecznym krokiem jest gruntowne odświeżenie wnętrza czyli pomalowanie ścian. Przy wyjątkowo budzącym kominku takie malowanie będziemy robić częściej niż co 5 lat. Wówczas od razu warto pomalować ścianę wspomnianą farbą zmywalną, która ułatwi nam zachowanie estetyki ściany.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-20
Polecam
2022-09-20
Wszystko ok, bardzo szybka przesyłka.
pixel