Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek na poddaszu - czy można go ustawić?

2023-05-21
Kominek na poddaszu - czy można go ustawić?

Kominek na poddaszu w budynku mieszkalnym - czy zezwalają na niego przepisy?

W wielu domach zmienia się poddasza nieużytkowe na pomieszczenia mieszkalne - sypialnie, kuchnie, łazienki i salony, urządzone tak, by zapewniać pełen komfort domowników i wpisywać się w ich potrzeby i oczekiwania. Spore grono osób pragnie w takich pomieszczeniach zamontować kominek - jako element wyposażenia budujący klimat i zapewniający przyjemne ciepło we wnętrzach.

Czy takie rozwiązanie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego? Jak już pisaliśmy wcześniej w artykule: "Kominek w bloku - czy można go zainstalować?”, takie źródła ciepła można wznosić w domach jednorodzinnych lub w niskich budynkach wielorodzinnych (do czterech kondygnacji), jeśli nie zabraniają tego lokalne przepisy (np. antysmogowe).

Równocześnie, jednak gdy kominek nie znajduje się na parterze, trzeba zwrócić uwagę na kwestie techniczne, które zagwarantują bezpieczne wzniesienie kominka oraz jego późniejszą eksploatację.

Kominek na poddaszu - wymagania konstrukcyjne (kąt nachylenia dachu, wytrzymałość stropu etc.)

Jeśli zastanawiamy się nad wzniesieniem tradycyjnego kominka z zamkniętą komorą spalania w pomieszczeniach na poddaszu, trzeba pamiętać o kluczowych parametrach technicznych, regulowanych przez polskie prawo budowlane. Niezbędny jest bowiem:

  • odpowiedni przewód dymowy (efektywna długość musi mieć co najmniej 2 metry, a kąt nachylenia dachu nie może być mniejszy niż 30 stopni),

  • wytrzymała konstrukcja stropu.

Odpowiednie poprowadzenie przewodów kominowych o wystarczającej długości bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie pierwotnie było pomyślane jako poddasze nie do użytku mieszkalnego. Równie dużym wyzwaniem bywa strop, który musi być przygotowany na dodatkowy ciężar - kominek wraz z obudową potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów. Niekiedy wymaga to stworzenia wzmocnień, gdyż niejednokrotnie poddasza nieużytkowe są obliczane na mniejsze obciążenia, nieprzekraczające 50 kg/m2. Pomocą bywają wzmocnienia dodatkowymi belkami stropowymi, włóknami węglowymi lub zbrojoną warstwą nadbetonu.

Dlatego, przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie i montażu kominka na poddaszu, warto skonsultować się ze specjalistą konstruktorem, który dokładnie sprawdzi, czy dane poddasze można bezpiecznie wzbogacić o piękny kominek.

Gdzie umieścić kominek na poddaszu - ważne i praktyczne wskazówki

Gdy spełnia się wszystkie wymagania techniczne, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie miejsce do montażu kominka. Powinien on się znaleźć w przestrzeni ułatwiającej łatwe podłączenie urządzenia grzewczego do przewodu kominowego oraz bezpieczne korzystanie z paleniska. Trzeba też zadbać o to, by praktyczny kominek pozwalał skutecznie ogrzewać wybrane przestrzenie, a także pięknie prezentował się w ramach całej aranżacji. Na szczęście do wyboru jest wiele modeli, w tym praktyczne kominki do montażu w centrum wnętrza, a także kominki narożne.

Alternatywy dla tradycyjnego kominka na poddaszu

Co zrobić, jeśli nie dysponuje się poddaszem mieszkalnym, które spełnia odpowiednie wymagania? Wówczas warto sprawdzić dostępne alternatywy.

Ciekawą propozycją jest kominek wolnostojący typu koza. Taki piec kominkowy jest niewielki i lekki, nie obciąża zatem tak mocno stropu, jak obudowane wkłady kominkowe. Nowoczesne modele wyróżniają się też ciekawą formą i designem, przez co zapewniają ciepło i zdobią salony równie dobrze, jak klasyczne kominki.

Jeśli trudności pojawiają się w kwestii przewodów kominowych (np. brak komina, zbyt krótki przewód), warto rozważyć biokominki, w których pali się bioetanolem prowadzącym do powstania wody i dwutlenku węgla. Taka konstrukcja nie potrzebuje ani komina, ani zapasów drewna.

Nowoczesne wnętrza z kominkiem na poddaszu

Jeśli marzymy o kominku na drewno na poddaszu, trzeba dokładnie sprawdzić kwestie techniczne, skupiając się zwłaszcza nad elementami konstrukcyjnymi poddasza (kątem nachylenia połaci dachowych, dopuszczalnymi obciążeniami stropu etc.). Tylko tak da się bezpiecznie zbudować wymarzony kominek na najwyższej kondygnacji budynku. W innym razie lepszym pomysłem mogą okazać się praktyczne piece kominkowe i biokominki, które również dekorują przestrzeń i zapewniają przyjemne ciepło w każdym pomieszczeniu mieszkalnym.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
2022-09-20
Polecam
pixel