Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kominek rekreacyjny - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

2022-09-23
Kominek rekreacyjny - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć.

Na montaż kominka w salonie czy pokoju dziennym często decydujemy się ze względów estetycznych. Stylowy kominek dodaje wnętrzu charakteru i wprowadza przytulną atmosferę. Czy palenie w kominku rekreacyjnym jest obecnie zgodne z prawem? Jakie trzeba spełnić wymogi?

Nie zawsze chcemy, aby kominek w naszym domu stanowił podstawowe źródło ciepła i montowany był wraz z instalacją grzewczą rozprowadzającą gorące powietrze po pomieszczeniach. W domach ogrzewanych CO, piecem gazowym lub piecem na pellet bardzo często kominek pełni funkcje dekoracyjne. Rozpalamy go sporadycznie, okazjonalnie, aby zapewnić odpowiednią atmosferę podczas spotkania ze znajomymi czy nadać wnętrzu klimatu w trakcie romantycznej randki. Kominek tego typu bardzo często określany jest mianem kominka rekreacyjnego.

Co to jest kominek rekreacyjny?

Kominek rekreacyjny to rodzaj urządzenia grzewczego, który ma służyć tylko i wyłącznie celom rekreacyjnym. Kominek tego typu zazwyczaj ma zamknięty wkład kominkowy z widocznym paleniskiem, rzadziej - palenisko otwarte. Podstawowym kryterium, które wyróżnia kominek rekreacyjny od innych kominków, jest to, że nie łączy się z instalacją grzewczą. Kominek rekreacyjny nie jest stosowany do ogrzewania domu i z tego względu nie ma ani instalacji DGP ani płaszcza wodnego.
Zazwyczaj montowany jest po to, aby stanowić ozdobę wnętrza, dodać mu stylowego wyglądu, a po rozpaleniu - wprowadzić przytulną atmosferę podczas jesiennych czy zimowych wieczorów.
Istotą kominka reakcyjnego jest to, że rozpalany jest stosunkowo rzadko i okazjonalnie.

Jaki wybrać kominek rekreacyjny?

Pojawia się zatem pytanie, jaki kominek kupić, aby wpisywał się w definicje kominka do celów rekreacyjnych. Według informacji, jakie znajdziemy m.in. na stronie Fundacji Czyste Powietrze „funkcja rekreacyjna polega na tym, że kominek nie może mieć zamontowanej instalacji, rozprowadzającej ciepło do innych pomieszczeń. Nie posiada płaszcza wodnego ani rozprowadzenia ciepła, [...] Nie używamy go jako głównego źródła ciepła w domu".

W praktyce kominek rekreacyjny to zazwyczaj kominek z wkładem powietrznym, w którym nie ma zamontowanego systemu rozprowadzania a nagrzewanie odbywa się na zasadzie konwekcji. Ciepłe powietrze z kominka dostaje się do pomieszczenia poprzez szybę, a także kratki znajdujące się w obudowie kominka. W ten sposób po rozpaleniu w kominku temperatura w pomieszczeniu a czasami w pokojach przylegających do kominka może wzrosnąć.

Czy kominek z DGP i kominek z płaszczem wodnym może być kominkiem rekreacyjnym?

W związku, z tym że montaż kominka to zazwyczaj dość kosztowną inwestycja zazwyczaj rzadko kto decyduje się na postawienie kominka tylko i wyłącznie do celów rekreacyjnych. W praktyce zdecydowana większość kominków, które montowane są w domach, wyposażonych jest dodatkowo w system nadmuchowy, dystrybucji powietrza lub też płaszcz wodny. W wielu przypadkach systemy zamontowane zostały "na wszelki wypadek". W domu palimy kotłem gazowym lub też jesteśmy podłączeni do instalacji centralnego ogrzewania, a kominek rozpalany jest "od czasu do czasu”.
Niestety w świetle przepisów taki typ kominka pomimo tego, że stosowany jest "w celach rekreacyjnych" nie jest kominkiem rekreacyjnym.

Wg ustawodawcy kominki, które wyposażone są w układy pozwalające na ogrzewanie wielu pomieszczeń, czyli mają płaszcz wodny czy też instalacje DGP traktowane są to samo jak kotły na paliwo stałe i podlegają wytycznym unijnego Ekoprojektu, a także ustawom antysmogowym uchwalanym w poszczególnych województwach. Kominek rekreacyjny pełniący w dużej mierze funkcję dekoracyjne i ozdobne z niektórych obostrzeń jest zwolniony.

Kominki rekreacyjne a uchwały Ecodesign

Kominek rekreacyjny, podobnie jak inne urządzenia, w którym palone jest drewno, również musi spełniać określone wymagania. Określone są one w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwanego potocznie Ekoprojektem. Po 1 stycznia 2022 roku w domach można użytkować tylko te kominki rekreacyjne, które spełniają normy ustalone przez rozporządzenie Komisji Europejskiej i mają m.in. zainstalowany elektrofiltr, które zapewnia redukcję zanieczyszczeń. Informacja o tym, czy dany kominek jest dostosowany do nowych wymagań znajdziemy w dokumentacji technicznej lub na tabliczce znamionowej urządzenia.

Czy można rozpalać w kominku rekreacyjnym?

Palenie w kominkach rekreacyjnych jest dozwolone, pod warunkiem że spełniają one wymagania określane w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego
Dodatkowe kwestie palenia w kominkach rekreacyjnych oprócz dyrektywy UE regulują również uchwały sejmików wojewódzkich - tzw. ustawy antysmogowe. Wprowadzają one dodatkowe ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji. W niektórych przypadkach palenie w kominkach rekreacyjnych może zostać również czasowo zakazane. Dotyczy to głównie dni w sezonie grzewczym, w których stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy dopuszczalny poziom.

Czy kominek rekreacyjny trzeba zgłaszać do CEEB?

Przypomnijmy, że w połowie 2021 roku rozpoczęła działalność Centralna Ewidencja emisyjności budynków. To centralna baza danych na temat źródeł niskoemisyjnego ciepła. Jej celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ogrzewania wszystkich budynków w kraju. Deklaracje dotyczące źródła ciepła uruchomionego w danym domu należy składać obowiązkowo w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Zgłoszenie danych o źródła ciepła jest obowiązkowe, a jego brak będzie karany grzywną i mandatem w wysokości od 500 do nawet 5000 złotych w przypadku gdy sprawą będzie musiał zająć się sąd.

Czy trzeba zgłosić kominek rekreacyjny? Tak, kominek rekreacyjny również powinieneś się zgłosić w deklaracji CEEB.
Do deklaracji musimy zgłosić wszystkie źródła ciepła, które znajdują się w domu. Dotyczy to zarówno głównych źródeł ciepła takich jak piec gazowy, elektryczny, pompa ciepła, ale także źródła, z których korzystamy okazjonalnie. Według wytycznych zgłosić należy każde zainstalowane źródło ciepła, nawet gdy nie jest eksploatowane lub wykorzystywane jest rekreacyjne. Oznacza, że nawet gdy z kominka rekreacyjnego korzystamy bardzo rzadko lub wcale, musimy go wymienić w odpowiedniej pozycji deklaracji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
2022-09-28
Wszystko zgodne z opisem
pixel