Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Montaż nasady kominowej obrotowej - o czym pamiętać?

2022-10-24
Montaż nasady kominowej obrotowej - o czym pamiętać?

Obrotowe nasady kominowe to urządzenia służące do regulacji i poprawy ciągu kominowego. W jaki sposób działa nasada obrotowa i jak zainstalować ją na kominie? Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed i w trakcie montażu.


Gdzie montowane są nasady kominowe obrotowe?

Nasady kominowe obrotowe to urządzenia, które zazwyczaj instalowane są na wylocie wentylacyjnych przewodów kominowych. Na rynku dostępne są również nasady kominowe obrotowe przeznaczone do umieszczania na końcach przewodów spalinowych opalanych olejem opałowym, drewnem (nasady Rotowent) lub gazem (nasady TUZ).

Najważniejszym zadaniem tego typu nasad jest poprawa cyrkulacji powietrza i zniwelowanie ryzyka pojawienia się wstecznego ciągu kominowego, czyli sytuacji, w którym powietrze zostaje ponownie zasysane do wentylacji i do wnętrza budynku. Nasady chronią również przewód kominowy przed opadami atmosferycznymi. 

Jaka jest budowa nasady obrotowej?

Modele obrotowe mają formę kulistego wiatraka, który osadzony jest na łożyskowym mechanizmie obrotowym. W ten sposób urządzenie jest wprawiane w ruch nawet przy najmniejszych podmuchach wiatru. Specjalnie wyprofilowane łopatki wypompowują powietrze, wytwarzając w kominie podciśnienie. 

Specyficzna konstrukcja wykorzystująca siłę wiatru powoduje, że nasady kominowe obrotowe najlepiej sprawdzają się na terenach wietrznych (II i III strefa obciążenia wiatrem), gdzie będą pracować z dużą wydajnością i skutecznością. 

W sytuacji, gdy budynek zlokalizowany jest na obszarze, na którym występuje stosunkowo mała cyrkulacja powietrza, a wiatry są rzadkością, wówczas lepszym rozwiązaniem są nasady hybrydowe. Tego typu urządzenia dodatkowo doposażone są w silnik elektryczny, który wprawia nasadę w ruch w momencie braku wiatru. Regulator elektryczny prędkości obrotowej pozwala na pełną kontrolę nad wentylacją i kontrolę nad ciągiem kominowym. 

Czytaj więcej o nasadach kominowych obrotowych: Nasada kominowa obrotowa - dlaczego warto ją zamontować?

Montaż nasady kominowej obrotowej — krok po kroku 

Montaż nasady kominowej nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Z uwagi jednak na to, że instalację trzeba wykonać na wysokości dachu, lepiej powierzyć to specjaliście lub ekipie instalatorów posiadających uprawnienia i wyposażonych w odpowiedni sprzęt. Raczej nie zaleca się wykonywania montażu nasady kominowej samodzielnie. Bez względu na to, czy sam zdecydujesz się na montaż, czy zlecisz to specjalistom, sprawdź, o czym powinieneś pamiętać przed i podczas montażu nasady kominowej.

Miejsce montażu 

Miejsce montażu nasady kominowej podyktowane jest oczywiście lokalizacją samego wylotu przewodu kominowego. Aby nasada kominowa funkcjonowała prawidłowo, powinna być zainstalowana ponad szczytem dachu. Nasada powinna być eksponowana na metr w każdej strony, to znaczy, że nie może być osłonięta z żadnej strony ścianą lub innym przewodem kominowym. Jakiekolwiek bariery będą znacznie utrudniać dopływ powietrza, a tym samym obniżą cyrkulację i działanie nasady kominowej. Niekiedy koniecznością staje się wykonanie przedłużenia komina, co dokładnie wyjaśnione jest w przepisach prawa budowlanego. 

W przypadku gdy na dachu znajduje się kilka przewodów kominowych i odległość między nimi jest niewystarczająca, wówczas zamiast nasady kulistej montujemy nasadą obrotową podłużną np. typu Turbowent Tulipan.

Poziomowanie 

Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie sprawdzić miejsce instalacji nasady. Aby mogła prawidłowo i bezawaryjnie funkcjonować, powinna być dokładnie wypoziomowana i stabilnie przytwierdzona do wylotu kominowego. W przypadku dużych nierówności należy wyrównać wierzch komina masą uszczelniającą.

Sposób montowania nasady

Nasady kominowe obrotowe podłużne lub kuliste mogą być zainstalowane na szczytach przewodów kominowych na dwa sposoby.

 • bezpośrednio na rurze-wkładzie kominowym;
 • za pomocą specjalnej podstawy.


Montaż bezpośrednio na wkładzie kominowym

W przypadku, gdy zdecydujemy się zamontować nasadę bezpośrednio na rurze, czyli wkładzie kominkowym, musimy zadbać o stabilność całej konstrukcji. Po nacięciu na rurze podłużnych otworów przykręcamy ją za pomocą co najmniej trzech blachowkrętów (z frezami bocznymi).

Montaż za pośrednictwem podstawy

Drugim, a jednocześnie rekomendowanym, sposobem jest zamontowanie nasady kominowej obrotowej przy wykorzystaniu specjalnej podstawy. Obecnie producenci oferują szeroki wybór podstaw, które możemy dopasować do różnych rodzajów dachów. Oprócz podstaw klasycznych kwadratowych mogą być to również podstawy, okrągłe z kołnierzem (tzw. kryzą), rozbierane z podstawą wciskaną itp. Praktycznie każda z nich wymaga innego sposobu instalacji, która zazwyczaj wyjaśniony jest w instrukcji obsługi przez producenta.

Montaż nasady klasycznej — kwadratowej

 1. W pierwszej kolejności ustawiamy nasadę na płycie komina i sprawdzamy wypoziomowanie. Następnie ustawiamy ją w ten sposób, aby otwór dolotowy nasady był zlicowany z otworem przewodu kominowego.
 2. Przykładamy podstawę i oznaczamy miejsca otworów pod kołki na płycie komina.
 3. Wywiercamy otwory w płycie komina pod kołki szybkiego montażu/kołki rozporowe.
 4. W kolejnym kroku ustawiamy nasadę na płycie komina, w odpowiednich miejscach umieszczamy koszulki i wbijamy kołki rozporowe.
 5. W przypadku nasady hybrydowej (z zasilaniem elektrycznym) musimy jeszcze podłączyć zasilanie wg schematu elektrycznego.
 6. Zasadę należy stabilnie przykręcić do powierzchni komina.
 7. Prawidłowo zamontowana nasada powinna obracać się swobodnie bez wydawania żadnych dźwięków.

O czym jeszcze pamiętać? Bezpieczeństwo i prawo budowlane

 • Aby nasada kominowa działała bez zarzutu, należy ściśle stosować się do wszystkich przepisów prawa budowlanego. Niestosowanie się do wymogów prawnych może skutkować nie tylko wadliwym działaniem, ale problemami z uzyskaniem właściwego ciągu kominowego.
 • Średnica nasady kominowej powinna być identyczna ze średnicą przekroju poprzecznego przewodów kominowych. Nie wolno jej zmniejszać np. montować nasady Ø150 na przewód Ø200 mm. 
 • Nie wolno również łączyć przewodów spalinowych i wentylacyjnych pod jedną nasadą zbiorczą itp.

Szczegółowe informacje dotyczące montażu poszczególnych nasad obrotowych i hybrydowych powinny znaleźć się w materiałach od producenta. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-31
Bardzo duży wybór materiałów...POLECAM
2023-10-01
Super obsługa. Kontakt telefoniczny - fachowe porady. Kontakt mailowy podczas realizacji zamówienia i przesyłki. Dostawa na czas. Towar jeszcze nie wypróbowany, ale polecam.
pixel