Darmowa dostawa od 1 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Regulator ciągu kominowego - dlaczego warto go zamontować?

2022-12-27
Regulator ciągu kominowego - dlaczego warto go zamontować?

Komin to podstawowy element instalacji centralnego ogrzewania i kominka, którego zadaniem jest odprowadzanie dymu, spalin i innych szkodliwych oparów z wnętrza budynku. Niestety, czasem siła ciągu kominowego jest zbyt duża i wówczas potrzebne jest dodatkowe urządzenie: regulator ciągu kominowego.

Regulator ciągu kominowego a ciąg kominowy

Abyśmy mogli w pełni zrozumieć zasadę działania regulatora ciągu kominowego, musimy poznać "mechanizm" powstawania ciągu kominowego. Ciąg kominowy to zjawisko, które wywołane jest przez różnicę gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Powietrze w kominie ogrzewane jest przez palenisko znajdujące się wewnątrz domu. Ciepłe powietrze jest znacznie lżejsze od powietrza na zewnątrz. Powoduje to, że dym i spaliny kierują się od dołu komina w kierunku jego wylotu.
Niestety, nie zawsze cyrkulacja powietrza w kominie przebiega prawidłowo. Zdarza się, że borykamy się ze zbyt mocnym ciągiem kominowym lub sytuacją odwrotną — w naszym kominie ciąg kominowy jest zbyt słaby.

Osłabienie ciągu może mieć kilka przyczyn, do których należą:

 • niewłaściwa konstrukcja komina — komin jest zbyt niski lub za wysoki;
 • zła lokalizacja komina na dachu — komin umieszczony jest za nisko na dachu;
 • położenie geograficzne — np. wysokie drzewa wokół domu, terenie górzysty lub dolina;
 • ciśnienie atmosferyczne — wysokie ciśnienie zwiększa, a niskie obniża wartość ciągu o 3-5%;
 • natężenie i kierunek wiatru — mocny wiatr osłabia ciąg kominowy, dlatego na terenach wietrznych zaleca się instalowanie nasady kominowej;
 • konstrukcja komina — na moc ciągu wpływa również konstrukcja komina jego kształt materiały, z jakich jest wykonany, ewentualne wygięcia czy izolacja.

Szerzej temat omawiamy też w artykule: Nasada kominowa- jak ją zamontować? 

Piec lub kominek działa prawidłowo, gdy podciśnienie w przewodzie kominowym wynosi od 10 do 30 Pa (w zależności od typu wkładu). Można to zmierzyć za pomocą specjalistycznego urządzenia - mikromanometru. Kiedy podciśnienie w przewodzie kominowym jest niewłaściwe, należy podjąć odpowiednie działania. Zbyt wysokie podciśnienie wpływa niekorzystnie na przebieg procesu spalania, a w efekcie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia grzewczego.

Czym jest regulator ciągu kominowego?

Regulator, jak sama nazwa wskazuje, potrzebny nam jest do regulacji ciągu w przewodzie kominowym i dymowym. Głównym zadaniem regulatora ciągu kominowego jest zapobieganie tworzeniu się zbyt dużego podciśnienia w przewodach kominowych spalinowych i dymowych. Urządzenie składa się zazwyczaj z przepustnicy i odpowiedniego pokrętła regulującego podciśnienie.

Jak działa regulator ciągu kominowego?

Zasada działania regulatora ciągu kominowego jest dość prosta. Przepustnica w tym urządzeniu jest wyważona tak, że jeśli podciśnienie przekroczy określoną wartość, otwiera się i doprowadza powietrze do przewodu. To sprawia, że spaliny schłodzą się, co z kolei zmniejsza ciąg, a także zwiększa opory przepływu, ponieważ przewód musi przetransportować zarówno spaliny, jak i dodatkowe powietrze.

Konfiguracja regulatora ciągu podciśnienia odbywa się poprzez zmianę wyważenia przepustnicy. Aby to zrobić, wystarczy obrócić pokrętło, na którym zaznaczona jest podziałka do ustawiania pożądanego podciśnienia.

Kiedy instalować regulator ciągu kominowego?

Regulator ciągu kominowego powinien być stosowany we wszystkich przewodach kominowych, w których występuje problem wysokiego podciśnienia. Obowiązkowo powinno się go zainstalować w kotłach starego typu, co zdecydowanie wpłynie na ich wydajność. W niektórych przypadkach konieczne jest również zamontowanie regulatora w nowoczesnych kotłach na pellet lub ekogroszek.
Pamiętajmy, że instalacja regulatora nie zawsze rozwiązuje wszystkie nasze problemy. Z tego powodu urządzenie takie powinno być zamontowane dopiero wtedy, gdy wyeliminujemy wszystkie inne przyczyny niewłaściwego ciągu kominowego. Może się okazać, że sam regulator nie wystarczy i konieczne będzie na przykład gruntowne przeprojektowanie komina.


Gdzie najlepiej zamontować regulator ciągu kominowego?

Regulator ciągu kominowego stanowi jeden z elementów instalacji grzewczej. W zależności od modelu może być montowany:

 • na czopuchu łączącym piec z kominem,
 • nad czopuchem,
 • pod czopuchem.

Gdzie zainstalować regulator ciągu?

Przy instalacji regulatora ciągu, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

 • Po pierwsze, musi on znajdować się w tym samym pomieszczeniu, co urządzenie grzewcze, oraz powinien on pobierać powietrze z tego samego źródła, z którego czerpie powietrze do procesu spalania.
 • Pomieszczenie, w którym został zamontowany regulator ciągu, musi być wyposażone w wentylację grawitacyjną i w nawietrzak o odpowiednim polu przekroju, aby dostarczać powietrze z zewnątrz budynku.
 • Regulator ciągu nie może także znajdować się na drodze spalin ani zakłócać ich przepływu.
 • Dodatkowo musisz zachować minimalne odległości od elementów łatwopalnych, takich jak obudowa drzwi lub innych części wykonanych lub zawierających materiały palne.
 • W żadnym wypadku nie należy montować regulatora ciągu w pomieszczeniach, w których nie funkcjonuje wentylacja grawitacyjna.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli Ci na bezpieczny i skuteczny montaż urządzenia.

Jaki regulator ciągu wybrać?

Regulatory ciągu kominowego oferowane są w różnych kształtach (regulatory okrągłe lub prostokątne), rozmiarach i wariantach montażu, dzięki czemu możemy dopasować model do naszych potrzeb i modelu pieca. W zależności od miejsca montażu możemy wybrać regulatory ciągu kominowego w wersji rurowej lub montowane do wyczystki.

Przy wyborze regulatora ciągu kominowego należy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom. Najważniejsze z nich to:

 • przeznaczenie elementu,
 • materiał,
 • zakres podciśnienia oraz maksymalna temperatura spalin w przewodzie kominowym, do którego ma być podłączony regulator ciągu.

Przeznaczenie elementu określa, czy mamy do czynienia z przewodami spalinowymi (S) czy dymowymi (D). Materiał, z którego został wykonany regulator, powinien być wytrzymały i kwasoodporny. Zakres podciśnienia powinien być dostosowany do warunków panujących w instalacji kominowej 10 ÷ 35 [pa].

Przejrzyj ofertę regulatorów ciągu kominowego. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i profesjonalna obsługa
2023-01-25
dobre opisy na stronie, status i śledzenie przesyłki możliwość zwrotu i reklamacji, szybka wysyłka, jestem zadowolony
pixel